Aktualności

Ambulans ratunkowy dla Charkowa na Ukrainie, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Ambulans ratunkowy dla Charkowa na Ukrainie, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Nasza karetka będzie ratować życie w Charkowie

Spod siedziby marszałkowskiej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy odjechał w miniony wtorek (27 czerwca) na Ukrainę ambulans ratunkowy, który będzie służył mieszkańcom i wojskowym obrońcom dotkniętego ciężkimi zniszczeniami wojennymi Charkowa. Wyposażony jest tak, by można w nim było opatrzyć i bezpiecznie przewieźć do szpitala rannych.   

– Wierzę, że ten konflikt szybko się zakończy, ale mogę zapewnić naszych ukraińskich partnerów i naszych ukraińskich gości, że będziemy pomagać tak długo, jak to będzie potrzebne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Mercedes Sprinter 319 CDI z niskim przebiegiem i podstawowym wyposażeniem medycznym – m.in. defibrylatorem, noszami transportowymi, plecakami ratunkowymi, noszami płachtowymi i ssakiem elektrycznym – został przekazany Obwodowej Fundacji Charytatywnej Daruj Dobro w Charkowie. We flocie naszego Pogotowia Ratunkowego był karetką zapasową, a tam, w warunkach wojennych, jest bardzo potrzebny. W imieniu organizacji ambulans odebrał ukraiński żołnierz. W krótkim spotkaniu przez siedzibą pogotowia uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Samorząd województwa wspiera Ukrainę i ukraińskich uchodźców wojennych od pierwszych dni wojny, wartość tego wsparcia z budżetu województwa wyniosła w ubiegłym roku 7 milionów złotych, w tym będzie to ponad 5 milionów złotych. Na ostatnim posiedzeniu sejmik województwa zatwierdził kolejną transzę wsparcia dla Obwodu Chmielnickiego, środki posłużą do wyposażenia drugiej już sali operacyjnej w szpitalu w stolicy obwodu. Na wypoczynek w naszym regionie przyjadą też dzieci z Obwodu Chmielnickiego i Obwodu Żytomierskiego.

Zobacz Nasza Pomoc jest Ukrainie wciąż potrzebna

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

27 czerwca 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 czerwca 2023 r.

Ambulans ratunkowy dla Charkowa na Ukrainie, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPAmbulans ratunkowy dla Charkowa na Ukrainie, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPAmbulans ratunkowy dla Charkowa na Ukrainie, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPAmbulans ratunkowy dla Charkowa na Ukrainie, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPAmbulans ratunkowy dla Charkowa na Ukrainie, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP