Aktualności

Lekcja historii w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl
Lekcja historii w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl

Marszałkowska e-Szkoła: dziesiąty tydzień nauki za nami

Ponad siedemset pięćdziesiąt przeprowadzonych e-lekcji, półtora miliona wyświetleń w serwisach społecznościowych, czternaście tysięcy subskrypcji – takimi wynikami kończy się dziesiąty tydzień nauki w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. W związku z odbywającymi się w szkołach konsultacjami dla ósmoklasistów i maturzystów w poniedziałek (1 czerwca) zaprosiliśmy na lekcje według nowego planu lekcji.

Jedenasty tydzień nauki z e-Szkołą rozpoczniemy z nowym planem lekcji dla klas od VI do VII szkół podstawowych oraz I i II klas szkoły średniej. Od poniedziałku (1 czerwca) nie nadajemy nowych zajęć dla ósmoklasistów i maturzystów. Zmiany związane są z uruchomieniem w szkołach konsultacji dla klas ósmych szkół podstawowych i maturzystów, podczas których nauczyciele przygotowywać ich będą do egzaminów. Zajęcia powtórkowe zamieszczone na kanale naszej e-Szkoły z całą pewnością również im w tym pomogą.

Wszystkie lekcje nadajemy na żywo, można je obejrzeć na czterech kanałach na: www.kujawsko-pomorskie.pl; edupolis.pl; YouTube: Kujawsko-Pomorska e-SzkołaFacebook: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła.  Poza tym lekcje są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła.

W ciągu dziesięciu tygodni nauki przeprowadziliśmy 752 e-lekcje (334 zajęć dla szkół podstawowych i 418 dla szkół średnich). Zajęcia cieszą się dużą popularnością, co potwierdzają wyniki oglądalności. Lekcje transmitowane na kanale YouTube obejrzało ponad półtora miliona osób. Filmy publikowane na Facebooku obejrzało blisko 650 tysięcy osób. Ponad trzydzieści e-lekcji ma po 10 tysięcy wyświetleń.

Największą popularnością wśród uczniów (ponad 25 tysięcy wyświetleń) cieszy się powtórkowa lekcja z gramatyki języka angielskiego dla ósmoklasistów poprowadzona przez Aleksandrę Kowalską (tutaj). Do najchętniej oglądanych zajęć (24,5 tysiąca wyświetleń) należy też lekcja z języka polskiego, podczas której Jolanta Serocka tłumaczy maturzystom, jak dobrze napisać rozprawkę (tutaj). Wielu uczniów przygotowujących się w tym roku do egzaminów obejrzało zajęcia powtórkowe z matematyki Anny Berent (tutaj) i Tomasza Masłowskiego (tutaj). Z dużym zainteresowaniem (16 tysięcy wyświetleń) spotkała się również lekcja o budowie i funkcjach łodygi dla klas szóstych przygotowana przez Julię Idziak (tutaj).

Pod filmami pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy. Uczniowie chętnie polecają i udostępniają lekcje znajomym. Blisko 14 tysięcy osób to subskrybenci, którzy na bieżąco obserwują zajęcia i naszą aktywność w serwisach społecznościowych. Reagując na prośbę uczniów o stworzenie biblioteczki filmów z opisami poszczególnych lekcji, uzupełniliśmy nasz katalog, dzięki czemu wyszukiwanie lekcji stało się łatwiejsze.

Do współpracy zaangażowaliśmy ponad trzydziestu nauczycieli specjalistów z całego regionu, którzy przygotowali ciekawy program zajęć. Udowodniliśmy, że on-line można poprowadzić nawet zajęcia z wychowania fizycznego i zorganizować spotkania z psychologiem. W okresie Świąt Wielkanocnych przygotowaliśmy zajęcia łączące naukę z zabawą dla szkół podstawowych oraz rekolekcje wielkopostne (więcej). W setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II odbyły się warsztaty i zajęcia katechetyczne poświęcone papieżowi (tutaj).

Więcej informacji o e-Szkole tutaj i tutaj.

Środki na realizację wartego 740 milionów złotych, samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, pochodzą z budżetu Unii Europejskiej. Wykorzystano dostępne jeszcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014 – 2020  wolne środki, na co zgodziła się  Komisja Europejska.

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

29 maja 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 1 czerwca 2020 r.