Aktualności

Fot. Piotr Ulanowski/ freepress.pl
Fot. Piotr Ulanowski/ freepress.pl

Komputer po godzinach

Co robimy w czasie wolnym? Najczęściej patrzymy w ekran, telewizyjny lub komputerowy. Komputer osobisty z dostępem internetu i urządzenia do odbioru telewizji satelitarnej to wyposażenie 70 procent gospodarstw domowych w Kujawsko-Pomorskiem.

 

Wyniki badań budżetu czasu „po godzinach” przeprowadzono wśród dorosłych i wśród dzieci (10-14 lat). Wyniki w obu grupach są dość podobne, co oznacza prawdopodobnie, że mamy do czynienia z utrwalonym, stałym trendem. Korzystanie z komputera w celach info-rozrywkowych lub komunikacyjnych zajmuje dorosłym godzinę i 22 minuty dziennie, a młodym jeszcze o 9 minut dłużej. Same gry komputerowe zajmują codziennie nastolatkom godzinę i trzy kwadranse, a jeśli dodamy do tego gry video bilans rośnie do ponad dwóch godzin. Dorośli w tym czasie też oglądają telewizję – to, co dają w regularnych programach, i filmy z odtwarzacza. Generalnie poświęcamy środkom masowego przekazu 10,8 proc. własnej doby, a nasze nastoletnie dzieci 8,5 proc.

 

Jeszcze dwanaście lat temu domowy komputer miało w naszym regionie mniej niż 17 proc. gospodarstw domowych (w kraju 22,5 proc.), obecnie 70 proc. (w kraju podobnie). Coraz częściej odbieramy też telewizję satelitarną – obecnie ma taką możliwość 70 proc. rodzin ( o 4 punkty procentowe więcej niż w całej Polsce). Telefonem komórkowym posługujemy się prawie wszyscy (96,9 proc. mieszkańców regionu i 95,2 proc. wszystkich Polaków).

 

Optymistyczna wiadomość jest taka, że nastolatki spędzają nieco więcej niż godzinę dziennie z książką czytaną dla przyjemności. Ci dorośli, którzy książki czytają, poświęcają na to średnio godzinę i kwadrans w ciągu doby (ponad połowa dorosłych nie czyta książek w ogóle).

 

Sport i aktywna rekreacja oraz zaangażowanie społeczne to w obu badanych grupach stosunkowo rzadki sposób na czas wolny. Warto to zmienić.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 lutego 2017 r.