Aktualności

Prace konserwatorskie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Wielkiej (powiat bydgoski), fot. Tymon Markowski
Prace konserwatorskie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Wielkiej (powiat bydgoski), fot. Tymon Markowski

Nasz program ochrony zabytków: 380 obiektów, 1,5 tysiąca dotacji

Od remontów konserwatorskich po restaurację dzieł sztuki – ponad 10 lat realizacji marszałkowskiego programu wspierania prac w kujawsko-pomorskich zabytkach podsumowujemy liczbą około 1,5 tysiąca udzielonych dotacji o łącznej wartości 90 milionów złotych.

– Dzięki realizacji programu ochrony zabytków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego od ponad 10 lat przekazujemy środki na odnawianie obiektów zabytkowych. Chodzi zarówno o remonty dachów i elewacji, jak i renowację wnętrz oraz konserwację zabytkowego wyposażenia. Dziękuję radnym województwa za konsekwentne wspieranie tego rodzaju działań, a szczególne podziękowania należą się właścicielom i zarządcom tych obiektów – proboszczom parafii, liderom zgromadzeń zakonnych, dyrektorom instytucji funkcjonujących w tych obiektach, samorządowcom i działaczom pozarządowym. To dzięki nim mamy w regionie setki odrestaurowanych i uchronionych przed zniszczeniem zabytków – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W latach 2007-2017 ponad 80 milionów złotych wsparcia samorządu województwa ze środków unijnych i budżetu trafiło na ponad 1,2 tysiąca prac w zabytkach, od remontów konserwatorskich po restaurację dzieł sztuki. W 2018 roku na liście dotowanych zadań znalazło się w sumie 213 przedsięwzięć – na ich realizację trafi blisko 10 milionów złotych ze środków budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (więcej o dotacjach udzielonych w 2018 roku).

Wsparcie samorządu województwa przeznaczyliśmy dotąd na remonty konserwatorskie i prace restauratorskie w blisko 380 zabytkowych obiektach w całym regionie. Najwięcej z nich – około 240 – to kościoły, wśród których nie brakuje zarówno znanych świątyń z najwyższej półki, jak i skromnych kościółków w niewielkich wsiach. Kolejne ponad 40 obiektów to budynki parafialne, klasztorne i diecezjalne. Wsparcie trafiło też na prace konserwatorskie w cerkwiach: św. Mikołaja Cudotwórcy w Bydgoszczy, św. Mikołaja w Toruniu, św. Mikołaja we Włocławku i św. Aleksandra Newskiego w Aleksandrowie Kujawskim oraz w byłych synagogach w bydgoskim Fordonie oraz Koronowie.

dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytkach w latach 2007-2018

Na liście jest też około 20 pałaców, zamków i dworów oraz tyle samo kamienic i budynków mieszkalnych. Dotacje trafiły też na prace w zabytkowych gmachach szkół, muzeów, placówek medycznych i innych instytucji. Wśród innych ciekawych obiektów są między innymi wiatrak „koźlak” w Bierzgłowie, most kolei wąskotorowej w Koronowie, lokomotywa parowa PX-38805 „LEON” należąca do Żnińskiej Kolei Powiatowej oraz zabytkowa pompa strażacka z Serocka (powiat świecki).

Początkowo wsparcie samorządu województwa trafiało przede wszystkim na remonty, teraz częściej celem są prace restauratorskie – na przykład parafie, które wcześniej naprawiały przede wszystkim cieknące dachy na budynkach kościelnych, teraz składają wnioski o pomoc w przeprowadzeniu odnowienia fresków i ołtarzy. Wśród obiektów, do których wsparcie trafiało najczęściej (po 10 i więcej dotacji) są kościoły Matki Bożej Królowej Polski w Brodnicy, Świętej Trójcy w Byszewie (powiat bydgoski), św. Franciszka Ksawerego w Grudziądzu, św. Sebastiana w Rywałdzie Królewskim (powiat grudziądzki), Mikołaja i św. Konstancji w  Gniewkowie (powiat inowrocławski), Michała Archanioła w Siedlimowie (powiat mogileński), Świętej Trójcy w Strzelnie (powiat mogileński), Zwiastowania NMP w Potulicach (powiat nakielski) oraz św. Jakuba Apostoła w Toruniu a także zespół klasztorny w Zamartem.

Lista zabytkowych obiektów, w których realizowane są prace konserwatorskie finansowane ze środków samorządu województwa

Podczas ubiegłorocznych obchodów Święta Województwa osoby szczególnie zaangażowane w marszałkowski program restauracji zabytków odebrały specjalne certyfikaty z podziękowaniami za opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu (więcej). Co roku samorząd województwa przyznaje też medale Medale Hereditas Saeculorum, wyróżniając dobre praktyki i osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytkowych obiektów (więcej). Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 kwietnia 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 4 września 2018 r.