Aktualności

Gala finałowa Grand PiK 2018, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Gala finałowa Grand PiK 2018, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Grand PiK 2018 dla dziennikarki z Katowic

Ewelina Kosałka-Passia z Radia Katowice zwyciężyła w Konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2018. Jury nagrodziło dziennikarkę za utwór „Między schodami”, doceniając precyzyjne skonstruowanie opowieści o historii, współczesności i człowieczeństwie. Nagrodę główną w wysokości 15 tys. złotych wręczył wczoraj (12 kwietnia), podczas gali finałowej w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, jej fundator marszałek Piotr Całbecki.

 

Do tegorocznej edycji Konkursu Artystycznych Form Radiowych zgłoszonych zostało 19 utworów z całej Polski. Wśród nich były reportaże, słuchowiska i inne utwory na styku form. W jury zasiadali: Katarzyna Michalak, Andrzej Brzoska i Henryk Rozen. Przesłuchania odbywały się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, a Radio PiK było głównym organizatorem wydarzenia. Na zakończenie wczorajszej gali finałowej wystąpił Jacek Wójcicki.

 

Nagrodę specjalną, ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, przyznano Magdalenie Grydniewskiej z Radia Lublin za utwór „Listy z Ravensbrück”, zwracając uwagę na przejmujące świadectwo bohaterek niepodległości – harcerek polskich, więźniarek z Ravensbrück. Kolejna nagroda specjalna, ufundowana przez Miasto Bydgoszcz, trafiła do Hanny Wilczyńskiej-Toczko z Radia Gdańsk za utwór „Dorota z Mątów – jedyna święta na Pomorzu”. Jury zwróciło uwagę na szczególne walory poznawcze oraz za ukazanie, że średniowieczna święta może być bliska współczesnemu człowiekowi. Nagroda specjalna prezydenta Torunia trafiła z kolei do Żanety Walentyn z Radia PiK za utwór „Mamuma”, będący portretem psychologicznym matki chorego dziecka.

 

Wyróżnienie oraz nagrodę finansową ufundowaną przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy przyznano Ewie Łebek z Programu 2 Polskiego Radia za realizację utworu „Z obłokami grałem w karty”. W uzasadnieniu zwrócono uwagę na niezwykłe dźwiękowe wyrażenie ucieczki artysty w świat natury. Ten sam utwór zasłużył także na nagrodę imienia Michała Jagodzińskiego, zmarłego przed dwoma laty prezesa Radia PiK. W tym przypadku uhonorowano jego autorkę Aleksandrę Łapkiewicz-Kalinowską, doceniając  szczególne walory artystyczne, niekonwencjonalne pomysły i oryginalne rozwiązania formalne utworu.

 

Warto podkreślić, że doroczne spotkania twórców radiowych są nie tylko okazją do konkursowej rywalizacji, ale stwarzają też niepowtarzalną szansę wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat artystycznych poszukiwań w środowisku twórców radiowych.

 

Czytaj też: „Święto radia

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 kwietnia 2018 r.

 

Gala finałowa Grand PiK 2018, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plGala finałowa Grand PiK 2018, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plGala finałowa Grand PiK 2018, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plGala finałowa Grand PiK 2018, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plGala finałowa Grand PiK 2018, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plGala finałowa Grand PiK 2018, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plGala finałowa Grand PiK 2018, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plGala finałowa Grand PiK 2018, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plGala finałowa Grand PiK 2018, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plGala finałowa Grand PiK 2018, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl