Święto radia
11 kwietnia w Polsce obchodziliśmy Dzień Radia. Uroczystość jest szczególna dla toruńskiego Radia Gra, obchodzącego w tym roku 25-lecie swojego istnienia oraz dla Radia Pomorza i Kujaw (PiK), w którym trwa Międzynarodowy Konkurs Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK”.
– Z okazji Dnia Radia składam serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności wszystkim pracownikom rozgłośni radiowych z województwa kujawsko-pomorskiego oraz ich słuchaczom. To dobry czas, by podziękować naszym radiowcom za dobrą muzykę, rzetelne informacje, ciekawe audycje i ważne rozmowy, które możemy usłyszeć na antenie. Cieszę, się że wiele z nich dotyczy życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego naszego regionu. Profesjonalizm, pasja i zaangażowanie ludzi radia sprawiają, że magia tego wspaniałego medium nie słabnie i przyciąga do odbiorników kolejne pokolenia słuchaczy – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Radio GRA powstało 1 października 1993 roku z inicjatywy grupy toruńskich dziennikarzy. Jednym z jego założycieli i pierwszym redaktorem naczelnym był wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. W 1995 rozpoczęto nadawanie na częstotliwości 88,8 MHz, na której rozgłośnia emituje swój główny program dla Torunia do dzisiaj.
Międzynarodowy Konkurs Artystycznych Form Radiowych od 5 lat skupia najbardziej interesujących artystów sztuki radiowej. Ideą konkursu jest wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła. Jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce. W tegorocznej edycji „Grand PiKa”, która rozpoczęła się w poniedziałek (9 kwietnia), rywalizuje 19 utworów, zrealizowanych przez dziennikarzy z całego kraju. Cała impreza zakończy się dziś (12 kwietnia) uroczystą galą finałową w Centrum Sztuki Wspólczesnej w Toruniu, podczas której ogłoszone oraz wręczone nagrody, a na zakończenie wystąpi Jacek Wójcicki. Więcej informacji na stronie Radia PiK.
Według danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy w województwie kujawsko-pomorskim w 2016 roku 71,2% gospodarstw było wyposażonych w odbiorniki radiowe, a na 1000 osób prawie 200 to abonenci radia. Jednak poprzez nowe rozwiązania technologiczne, zmieniamy swoje przyzwyczajenia. W ubiegłym roku prawie 40% mieszkańców regionu wybrało słuchanie muzyki przez internet.
Infografika Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy przygotowana z okazji Dnia Radia.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
11 kwietnia 2018 r.
ostania aktualizacja: 12 kwietnia 2018 r.