Aktualności

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w wioślarstwie Kruszwica 2021, fot. klubowe media społecznościowe
Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w wioślarstwie Kruszwica 2021, fot. klubowe media społecznościowe

Nasi wioślarze trzy razy na podium

Sukcesem sportowym i organizacyjnym zakończyły się w Kruszwicy (powiat inowrocławski) Młodzieżowe Mistrzostwa Europy do lat 23 w wioślarstwie. Polacy w silnie obsadzonej stawce zdobyli sześć medali, z czego trzy krążki wywalczyli sportowcy z Kujaw i Pomorza.

 

W czempionacie wystąpiło ponad 770 uczestników z 32 państw. W 38-osobowej reprezentacji Polski było trzynaścioro wioślarek i wioślarzy z Kujaw i Pomorza. To już czwarta impreza rangi europejskiej rozgrywana na Gople. Po Akademickich Mistrzostwach Europy (2009) i Mistrzostwach Europy Juniorów (2013), działacze Klubu Wioślarskiego Gopło Kruszwica podjęli się trudu organizacji Młodzieżowych Mistrzostw Europy w 2017 roku. Znakomite recenzje uczestników oraz European Rowing (Europejska Federacja Wioślarska) sprawiły, że po czterech latach ponownie pod Mysią Wieżą o medale walczy najlepsi wioślarze do lat 23 Starego Kontynentu.

 

Mistrzostwa w Kruszwicy miały bardzo silną obsadę, w pełnych składach startowały najsilniejsze wioślarskie nacje – Wielka Brytania i Niemcy. Reprezentacja Polski wypadła bardzo dobrze, co prawda zabrakło złota, ale zdobyliśmy aż sześć medali: trzy srebrne i cztery brązowe – mówi Stefan Janeczek, główny organizator mistrzostw, prezes KW Gopło Kruszwica. – Co ciekawe trzy krążki padły łupem zawodników z klubów z Kujaw i Pomorza. Nic tak nie cieszy organizatora, jak sukcesy gospodarzy.

 

Srebrny medal zdobył Oskar Streich (AZS UMK Toruń) płynący w czwórce bez sternika z Patrykiem Wojtalakiem, Emilem Jackowiakiem i Przemysławem Wanatem. Nasza czwórka uległa tylko osadzie Rumunii, a wyprzedziła na celowniku Białorusinów. Tytuły wicemistrzyń Europy U-23 zdobyły też Polki w czwórce bez sterniczki i dwójce podwójnej wagi lekkiej.

 

Brązowe medale padły łupem Kornelii Semrau i Zofii Borzyszkowskiej (obie RTW LOTTO Bydgostia Bydgoszcz). Nasza dwójka wagi lekkiej bez sterniczki finiszowała za osadami Włoch i Turcji.

 

Również na trzecim stopniu podium stanęły Barbara Streng (Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie) i Paulina Chrzanowska (RTW LOTTO Bydgostia Bydgoszcz), płynące w czwórce podwójnej z  Katarzyną Dudą i Barbarą Jęchorek. Polki finiszowały za Rosjankami i Szwajcarkami.

 

Do mety trzecia dopłynęła też kobieca ósemka z Małgorzatą Strybel (RTW LOTTO Bydgostia), Adrianną Paszkowska, Julią Weiwer (obie AZS UMK Toruń) i Katarzyną Pawełczak (sterniczka, BTW Bydgoszcz), ale w związku z faktem, że startowały tylko trzy osady, Polki medalu nie otrzymały – tak stanowią przepisy FISA (Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej).

 

Gratuluję naszym wioślarzom dorobku medalowego, a organizatorom wspaniałej imprezy, która zebrała pochlebne recenzje – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Bardzo cieszy mnie fakt, że wszystkie zawodniczki i zawodnicy z Kujaw i Pomorza, którzy stanęli na podium Mistrzostw Europy to nasi aktualni stypendyści. Wspieranie młodych talentów przynosi efekty!

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wsparł organizację Młodzieżowych Mistrzostw Europy kwotą 215 tysięcy złotych. Dodatkowo 50 tysięcy złotych przeznaczono na zakup pomostów pływających w ramach projektu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa.

 

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

 

8 września 2021 r.

 

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w wioślarstwie Kruszwica 2021, fot. klubowe media społecznościoweMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w wioślarstwie Kruszwica 2021, fot. klubowe media społecznościoweMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w wioślarstwie Kruszwica 2021, fot. klubowe media społecznościoweMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w wioślarstwie Kruszwica 2021, fot. klubowe media społecznościoweMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w wioślarstwie Kruszwica 2021, fot. klubowe media społecznościowe