Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Walerii Szczołchor, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat pani Walerii Szczołchor, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ich historie to nasze korzenie

Azalia, czyli rododendron, to ulubiona roślina pani Walerii Szcząchor, stuletniej mieszkanki Kowalewa Pomorskiego (powiat golubsko-dobrzyński), która najchętniej spędza czas w ogrodzie. We wtorek (7 września), w dniu urodzin, nestorkę odwiedził wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, który wręczył jej marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W ostatnim tygodniu do grona odznaczonych medalem ze specjalnej edycji rówieśników Niepodległej dołączyła także pani Zofia Rosalska z Bydgoszczy, która przez wiele lat gotowała dla najmłodszych, łącząc pasję z pracą.

 

Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Waleria Szcząchor urodziła się 7 września 1921 roku w Ludowicach (powiat wąbrzeski), w których razem z trzema braćmi dorastała w prowadzonym przez rodziców gospodarstwie. Podczas drugiej wojny światowej straciła matkę. Do końca okupacji pozostała w rodzinnych stronach, a po wojnie wyszła za mąż i zamieszkała w Elblągu, gdzie prowadziła gospodarstwo i hodowała zwierzęta. W 1963 roku wspólnie z mężem kupiła ziemię w Kowalewie Pomorskim i powróciła w rodzinne strony. Po przejściu na emeryturę przekazała gospodarstwo najbliższym. W 2016 roku świętowała, z nieżyjącym już mężem, 70. rocznicę ślubu. Jest samodzielną, religijną osobą, która chętnie pomaga innym. Z okazji urodzin wizytę nestorce złożył także burmistrz Kowalewa Pomorskiego Jacek Żurawski.

 

Zofia Rosalska setne urodziny świętowała 29 czerwca. Na świat przyszła w Bydgoszczy, jako dziecko razem z rodziną przeprowadziła się do Wtelna, a później Gliszcza w powiecie bydgoskim. Tam, jeszcze jako nastolatka, rozpoczęła pracę w kuchni lokalnego dworku, w którym pozostała aż do końca drugiej wojny światowej. Po wojnie zamieszkała w Trzemiętowie (powiat bydgoski), gdzie przygotowywała posiłki dla podopiecznych domu dziecka. Wyszła za mąż i w 1971 roku przeniosła się do Tryszczyna (powiat bydgoski), do przejścia na emeryturę pracowała jako szefowa kuchni w stołówce Szkoły Podstawowej nr 1 w pobliskim Koronowie. Jest pracowitą i dobrze zorganizowaną osobą, która zawsze dbała o to, żeby dobrze się prezentować. Od wielu lat mieszka w Bydgoszczy.

 

  • Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowaliśmy dotąd 203 osoby
  • Akcję prowadzimy od 2018 roku
  • Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
  • Najstarszą uhonorowaną nestorką jest pani Elżbieta Rogala, która ma 109 lat.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 września 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Walerii Szczołchor, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Walerii Szczołchor, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZofia Rosalska, fot. archiwum rodzinne