Aktualności

Medal dla Józefa Jakubaszka, fot. Szymon Zdziebło/tarangota.pl dla UMWKP
Medal dla Józefa Jakubaszka, fot. Szymon Zdziebło/tarangota.pl dla UMWKP

Najserdeczniejsze życzenia dla pana Józefa

Pan Józef Jakubaszek dołączył do grona stuletnich mieszkańców województwa – w poniedziałek (15 sierpnia) obchodził swoje urodziny. 16 sierpnia marszałek Piotr Całbecki odwiedził jubilata i wręczył mu medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Józef Jakubaszek na świat przyszedł w Iłowie w województwie lubelskim. Miał czterech braci i trzy siostry. Po śmierci matki, od 11. roku życia wychowywał się pod pieczą ojca, który dbał o dzieci w duchu patriotyzmu. Pan Józef uczęszczał do technikum zawodowego w Działdowie i Tczewie. W czasie II wojny światowej został wywieziony na roboty przymusowe do Berlina, gdzie przez cztery lata pracował w fabryce Simensa. Po konfrontacji ze znieważającym go Niemcem ledwo uszedł z życiem, groziła mu za to wywózka do obozu koncentracyjnego. Udało mu się uciec do Belgii. Mimo że jego narzeczoną była Belgijka, bardzo tęsknił za ojczyzną. Powrócił w rodzinne strony, a następnie po zakończeniu wojny wyjechał do Warszawy. Poznał tam miłość swojego życia – Annę. Po ślubie para zamieszkała w Szczecinie. Wspólnie wychowywali dwóch synów, razem przeżyli 52 lata, aż do śmierci małżonki.

Pan Józef zawodowo zajmował się budową portów, nabrzeży i urządzeń inżynierii morskiej w firmie Hydrobudowa w Szczecinie. Był zaangażowany w życie swojej parafii. Jego pasją był ogród, uwielbiał kwiaty. Szczególne upodobał sobie róże, był prezesem szczecińskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Róż. Lubił śpiewać, brał udział w konkursach wokalnych. Jest osobą pogodną, pełną życzliwości. Obecnie mieszka w Toruniu. Pełny biogram.

Czytaj także: Toruńska lekarka z medalem marszałka

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

11 sierpnia 2022 r.

Medal dla Józefa Jakubaszka, fot. Szymon Zdziebło/tarangota.pl dla UMWKPJózef Jakubaszek, fot. archiwum rodziny