Aktualności

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Twoja krew może uratować czyjeś życie

Wakacje to okres, w którym stali dawcy oddają mniej krwi, a zapotrzebowanie szpitali na ten cenny lek wzrasta. Najbliższa okazja do honorowego oddania krwi już dziś (18 sierpnia) w krwiobusie zaparkowanym na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. 

 Twoja krew może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Apeluję o udział w naszej akcji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Kto może zostać dawcą?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaparkuje na placu przed Urzędem Marszałkowskim w czwartek 18 sierpnia. Obsługa będzie czekać w godzinach 13-17.

W 2022 roku pobór krwi na placu przed Urzędem Marszałkowskim odbędzie się jeszcze:

  • 15 września
  • 20 października
  • 17 listopada
  • 15 grudnia.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy ponad 33 tysiące honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu.

Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim w liczbach:

  • w województwie kujawsko-pomorskim mamy ponad 33 tysiące honorowych krwiodawców,
  • w 2021 roku do udziału zgłosiło się 345 dawców, zebrano ponad 151 litrów krwi,
  • specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy staje przed Urzędem Marszałkowskim w każdy trzeci czwartek miesiąca,
  • krew można oddawać w godzinach 13-17,
  • krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów,
  • pobór krwi trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml).

Czytaj także:

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

17 sierpnia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia 2022 r.