Aktualności

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński

Nagrody dla muzealników

Prowadzą działalność edukacyjną i oprowadzają po muzeach, zajmują się gromadzeniem eksponatów, przygotowywaniem ekspozycji i konserwacją zabytków. W maju mamy okazję im podziękować. W Dniu Muzeów marszałek nagrodził dziewięcioro przedstawicieli tego zawodu. Ze względu na epidemię Covid-19 uroczysta gala wręczenia nagród nie odbędzie się.

 

– Nasze muzea są nie tylko ważnymi ośrodkami wymiany kulturalnej, umożliwiającymi zdobywanie wiedzy o sztuce, nauce, etnografii czy archeologii, ale także miejscami dobrej zabawy, w których skutecznie „zarażamy” wiedzą dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. To możliwe dzięki zaangażowaniu, kreatywności i wielkiej pasji pracowników tych placówek – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego pełni rolę organizatora dla trzech muzeów na terenie województwa.  Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferrowej, które od ponad 60 lat dokumentuje i utrwala historię kultury ludowej Kujaw i Pomorza prowadzi trzy skanseny: Park Etnograficzny położony w centrum Torunia, Park Etnograficzny w Kaszczorku oraz Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Kolejny kompleks działający pod  zarządem województwa to Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, które zarządza jednym z największych rezerwatów archeologicznych w Europie. Instytucją samorządową jest również ponad stuletnie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które prowadzi skansen etnograficzny w Kłóbce, Muzeum im. Stanisława Noakowskiego w Nieszawie oraz trzy oddziały na terenie Włocławka.

W tym roku marszałek przyznał nagrody również bibliotekarzom. Więcej tutaj.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

28 maja 2020 r.