Aktualności

Podczas ubiegłorocznego VII Kujawsko-Pomorskiego Forum Samorządowego w Przysieku samorządowcy przyjęli wspólne stanowisko w sprawie wzmocnienia samorządów lokalnych, fot. Szymon Zdziebło www.tranatoga.pl
Podczas ubiegłorocznego VII Kujawsko-Pomorskiego Forum Samorządowego w Przysieku samorządowcy przyjęli wspólne stanowisko w sprawie wzmocnienia samorządów lokalnych, fot. Szymon Zdziebło www.tranatoga.pl

30 lat samorządu terytorialnego

W środę (27 maja) obchodziliśmy Dzień Samorządu Terytorialnego. Tegoroczne święto było wyjątkowe – odbyło się w 30. rocznicę pierwszych po drugiej wojnie światowej, całkowicie wolnych wyborów samorządowych.

 

– Trzy dekady temu rozpoczęła się w naszym kraju rewolucja, dzięki której lokalne społeczności uzyskały realny wpływ na to, w jakim kierunku będą się rozwijać ich małe ojczyzny, jak będą się rządzić i wydawać publiczne środki, jaki kształt nadadzą wizjom przyszłości i marzeniom o dobrym życiu. Samorządy  – najpierw gminy, potem także powiaty i województwa – spełniły pokładane w nich nadzieje  – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Samorząd terytorialny w Polsce odrodził się 27 maja 1990 roku, kiedy to odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do rad gmin i miast. Frekwencja wyniosła ponad 42 procent. Kandydatów wystawiło  ponad 2 tysiące ugrupowań. O mandaty ubiegało się ponad 147 tysięcy osób, w tym 130 tys. w okręgach jednomandatowych (2-3 osoby na jedno miejsce) i 17 tys. osób na blisko 4 tys. list w okręgach wielomandatowych (3-4 kandydatów na jeden mandat).

 

Wydarzenie zapoczątkowało reformę funkcjonowania państwa, która doprowadziła do decentralizacji władzy publicznej. Osiem lat później zakres funkcjonowania samorządu terytorialnego znacznie się rozszerzył. Wprowadzono wówczas na poziomie lokalnym samorząd powiatowy, a na poziomie regionalnym samorząd wojewódzki.

 

W Kujawsko-Pomorskiem, jednym z 16 polskich województw, funkcjonują 144 gminy oraz 23 powiaty (w tym 4 powiaty grodzkie – Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz).  W uroczystości związane Dniem Samorządu Terytorialnego wpisuje się obchodzone w czerwcu Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 maja 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2020 r.