Aktualności

Setne urodziny Ireny Depty, fot. Andrzej Goiński
Setne urodziny Ireny Depty, fot. Andrzej Goiński

Medal Unitas Durat dla nestorki z powiatu radziejowskiego

Irena Depta, najstarsza członkini koła gospodyń wiejskich w Byczynie-Kolonii w powiecie radziejowskim jest pierwszą stuletnią mieszkanką regionu, którą po przerwie spowodowanej epidemią uhonorowaliśmy marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranienis. Do kontaktu zapraszamy rodziny wszystkich stuletnich i starszych mieszkańców województwa, którzy w 2020 roku obchodzą jubileusz i chcieliby otrzymać medal.

 

Pani Irena jest osobą pełną optymizmu i humoru, która mimo sędziwego wieku chętnie włącza się w inicjatywy lokalnej społeczności. Nadal jest członkinią koła gospodyń wiejskich. W młodości często brała udział w organizowanych przez grupę warsztatach z gotowania i pieczenia. Jej wyjątkowy talent kulinarny znany jest w całej okolicy. Seniorka jest zwolenniczką zdrowej kuchni i aktywnego stylu życia.

 

W wieku siedemnastu lat straciła matkę. Po jej śmierci przejęła na siebie obowiązek wychowania młodszych braci. Całe życie prowadziła wraz z mężem rodzinne gospodarstwo nastawione na hodowlę krów i produkcję mleka. Para wychowała trójkę dzieci – Jadwigę, Barbarę i Piotra. Obecnie opiekę nad panią Ireną sprawuje syn, który przejął i rozwija gospodarstwo rodziców.

 

Seniorka jest szczęśliwą babcią dla pięciorga wnucząt i prababcią pięciorga prawnucząt.

 

 

Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis wręczyła seniorce w środę (27 maja) członek zarządu Aneta Jędrzejewska. W spotkaniu uczestniczyli wójt gminy Dobre Stefan Śpibida i przedstawiciele Urzędu Stanu Cywilnego, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz rady gminy.

 

Medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznajemy w ramach naszej akcji honorowania osób powyżej setnego roku życia, zorganizowanej w 2018 roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wręczanie medali najstarszym mieszkańcom region, świadkom odradzającej się ojczyzny kontynuujemy. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób ponad sto dwadzieścia osób.

 

  

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki honoruje każdą osobę, która ukończyła setny rok życia.

 

Zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl .

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

28 maja 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2020 r.

 

100 urodziny Ireny Depty, fot. Andrzej Goiński100 urodziny Ireny Depty, fot. Andrzej Goiński100 urodziny Ireny Depty, fot. Andrzej Goiński100 urodziny Ireny Depty, fot. Andrzej Goiński