Aktualności

fot. Tymon Markowski
fot. Tymon Markowski

Wsparcie w przewlekłej chorobie

Dwadzieścia kujawsko-pomorskich organizacji pozarządowych realizuje projekty wsparcia adresowane do osób cierpiących na przewlekłe schorzenia. Jest to możliwe dzięki środkom przekazanym przez samorząd województwa.

– Dostrzegamy i wspieramy działania organizacji pozarządowych, które w tej dziedzinie są szczególnie cenne. Dzięki zaangażowaniu tysięcy osób pracujących na co dzień w tych organizacjach, w tym wolontariuszy, ci, którzy bardzo tego potrzebują otrzymują konkretne wsparcie i nie czują się osamotnieni – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W konkursie „Wsparcie działań z zakresu opieki nad osobami przewlekle chorymi” rozdysponowaliśmy wsparcie na realizację 20 przedsięwzięć za łącznie 250 tysięcy złotych. Wśród dofinansowanych znalazła się Fundacja Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Dobre Serce” w Cielu (powiat bydgoski), która poprowadzi projekt „Rehabilitacja osób przewlekle chorych sposobem na opóźnienie progresu choroby”, proponując m. in. kinezyterapię, fizykoterapię i masaż leczniczy.

Z kolei Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża we Włocławku przekazał 420 seniorom z powiatów włocławskiego, lipnowskiego, aleksandrowskiego i radziejowskiego „pudełka życia”. To specjalne pojemniki z informacjami, które mogą się przydać w przypadku konieczności wezwania karetki pogotowia ratunkowego. Znajdują się tam informacje o stanie zdrowia – przebytych i trwających chorobach, uczuleniach, przyjmowanych lekach – oraz kontakt do rodziny i lekarza rodzinnego. Otrzymują je osoby, które ze względu na swój stan zdrowia nie czują się bezpiecznie i muszą się liczyć z taką ewentualnością. O pudełku i miejscu jego przechowywania informuje nalepka na lodówce.

Więcej informacji o marszałkowskim wsparciu dla seniorów w naszej zakładce Kujawsko-Pomorskie dla seniorów. Zapraszamy też do korzystania z telefonu informacyjnego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej: 56 657 14 69.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

17 sierpnia 2018 r.