Aktualności

Ruchliwa droga w Nowym Dworze w gminie Dąbrowa Chełmińska leży na szlaku wiosennych migracji płazów, fot. Tymon Markowski
Ruchliwa droga w Nowym Dworze w gminie Dąbrowa Chełmińska leży na szlaku wiosennych migracji płazów, fot. Tymon Markowski

Akcja „Żaba” na wojewódzkiej trasie

Specjalne siatki rozpięte wzdłuż półkilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 551 w Nowym Dworze w gminie Dąbrowa Chełmińska (powiat bydgoski) chronią migrujące żaby przed rozjechaniem przez samochody. Płazy trafiają do wiader-pułapek, w których w bezpieczny sposób są przenoszone do okolicznych zbiorników wodnych.

 

W okolicach Nowego Dworu i Ostromecka występują gatunki objęte ścisłą ochroną. Są to ropuchy szare, grzebiuszki ziemne i żaby moczarowe. Z kolei trawaszka zwyczajna i żaby zielone są objęte ochroną częściową. Wszystkie gatunki są bardzo pożytecznymi zwierzętami. W skład żabiego pokarmu wchodzą miedzy innymi chrząszcze, z których większość to szkodniki roślin, ślimaki i komary.

 

Przejście pomiędzy terenami leśnymi i polami w okolicach Nowego Dworu jest jednym ze stałych szlaków wiosennych migracji płazów. Zwierzęta muszą przekroczyć również ruchliwą drogę wojewódzką nr 551. O ochronę płazów zwróciło się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy  Towarzystwo Przyrodnicze „Kawka”.

 

By zminimalizować ryzyko rozjechania pożytecznych zwierząt na zlecenie drogowców przy drodze na odcinku blisko 500 metrów ustawione zostały specjalne siatki. Przy nich są też wkopywane wiadra-pułapki, w których zbierają się zwierzęta, a następnie w sposób bezpieczny są przenoszone do zbiorników wodnych. Akcja została uzgodniona z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Potrwa do połowy maja.

 

W ten sposób pomagamy zachować chronione gatunki zwierząt. Apelujemy jednocześnie do kierowców, by na każdej drodze, jeśli tylko to możliwe omijać migrujące zwierzęta. Nie wszystkie mają tyle szczęścia, by wpaść do wiadra-pułapki i liczyć na bezpieczne przekroczenie jezdni.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

10 kwietnia 2018 r.