Aktualności

Fot. Tymon Matkowski
Fot. Tymon Matkowski

Ulice w Brześciu Kujawskim w przebudowie

Drogowcy rozpoczynają kolejny etap przebudowy drogi wojewódzkiej nr 265 łączącej Brześć Kujawski z Kowalem. Ruszył remont nawierzchni ulic Żeromskiego, Krakowskiej i I Armii Wojska Polskiego w Brześciu Kujawskim.

 

– Zadanie finansujemy w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Przygotowujemy się też do remontu kolejnego odcinka tej trasy – z Kowala do granicy województwa. To inwestycje, dzięki którym poprawi się bezpieczeństwo i jakość podróżowania w tej części regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Trasa między Brześciem Kujawskim i Kowalem liczy 19 kilometrów. Łączy dwie drogi krajowe nr 62 (Włocławek-Strzelno) i nr 91 (Włocławek-Łódź). Umożliwia wielu kierowcom dojazd do węzłów na autostradzie A1 na wysokości Brześcia Kujawskiego oraz Kowala. Za modernizację odpowiada firma Eurovia, a przebudowa kosztuje blisko 63 miliony złotych. W powiecie włocławskim w przygotowywane są do realizacji także dwa kolejne zadania polegające na przebudowie dróg nr 269 z Kowala do Izbicy Kujawskiej oraz drogi nr 270 z Brześcia Kujawskiego do Izbicy Kujawskiej wraz z obwodnicą Lubrańca (więcej).

 

Remont ulic – uwaga na utrudnienia

Remont ulic Żeromskiego, Krakowskiej i I Armii Wojska Polskiego w Brześciu Kujawskim rozpoczął się od wymiany krawężników. W tym tygodniu zacznie się wymiana nawierzchni chodników. Dodatkowo na jezdni prowadzone będą badania nośności, które pozwolą wybrać najlepszy sposób remontu. Wstępnie planowane jest frezowanie (zdarcie starego asfaltu) oraz ułożenie nowej warstwy asfaltobetonu. W miejscach z uszkodzoną podbudową wykonywane będą punktowe roboty związane z jej wzmocnieniem.

 

Podczas prac przy krawężnikach i chodnikach wykonawca nie planuje wstrzymania ruchu. Na jednokierunkowych ulicach Żeromskiego i Krakowskiej nie będzie większych utrudnień – jezdnia zostanie jedynie zwężona, ograniczone zostaną też miejsca parkingowe. Chodniki będą przebudowywane odcinkami. Krótkotrwałe objazdy czekają kierowców jedynie w trakcie prac przy układaniu warstw bitumicznych. Zaplanowano wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na sąsiednich ulicach jednokierunkowych (Narutowicza, Dubois i Targowej). 

 

Na ulicy I Armii Wojska Polskiego prace prowadzone będą na połowie szerokości drogi – ruch będzie odbywać się wahadłowo. Na wszystkich remontowanych ulicach należy liczyć się z dodatkowymi ograniczeniami prędkości oraz nieco dłuższym czasem przejazdu.

 

Tak zmieni się droga

Przebudowa trasy nr 265 obejmuje odcinek od Brześcia Kujawskiego do skrzyżowania z drogą krajową nr 91 w Kowalu. Jezdnia po przebudowie otrzyma szerokość 7 metrów, wzdłuż niej powstaje też pobocze. Zaplanowano przebudowę zatok autobusowych, chodników, zjazdów na teren posesji. W Gołaszewie powstanie nowy przejazd kolejowy (takie rozwiązanie zamiast wiaduktu wybrane zostało w toku konsultacji społecznych), a most w Nakonowie zostanie przebudowany. W ramach przebudowy poprawiana jest geometria ważniejszych skrzyżowań. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaje też ciąg pieszo-rowerowy.

 

W oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego tylko w zeszłym roku rozpoczęła się modernizacja pięciu dróg wojewódzkich o długości 100 kilometrów. Poza drogą z Brześcia do Kowala (nr 265), w przebudowie są też odcinki tras:

  • ze Żnina do granicy województwa (nr 251),
  • z Lipna do granicy województwa (nr 559),
  • z Tucholi do Świecia (nr 240),
  • ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548).

 

Czytaj też: Wojewódzkie inwestycje drogowe

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

10  kwietnia 2018 r.