Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Najlepsze życzenia dla pani Marianny

Sekretarz województwa Marek Smoczyk przekazuje kwiaty pani Mariannie Stankiewicz, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wczoraj (27 września) swoje setne urodziny świętowała Marianna Stankiewicz. Gratulacje i marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przekazał jubilatce sekretarz województwa Marek Smoczyk.

Czytaj więcej

Samych dobrych chwil, pani Janino!

Setne urodziny Janiny Uzarowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Od urodzenia związana z naszym regionem, zajmowała się rolnictwem i opieką nad dziećmi i domem. Janina Uzarowska obchodziła wczoraj (10 sierpnia) swoje setne urodziny. W środowe popołudnie odwiedziła ją członek zarządu Aneta Jędrzejewska, wręczając medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Czytaj więcej

„Bransoletka” to bezpieczeństwo i samodzielność seniora

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Po liście marszałka Piotra Całbeckiego do burmistrzów i wójtów 11 kolejnych gmin przystąpiło do przygotowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) dużego programu teleopieki domowej, opartego na monitorująco-komunikacyjnych „bransoletkach życia”, zaś niektóre z tych, które już w programie uczestniczyły, złożyły zapotrzebowanie na dodatkowe urządzenia. Nowe gminy już przygotowują nabory uczestników.

Czytaj więcej

Pani Aurelia świętuje 105. urodziny

Aurelia Liwińska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Pani Aurelia to pełna energii torunianka. Wciąż cieszy się dobrym zdrowiem i nie opuszcza jej poczucie humoru. W niedzielę świętowała swoje 105. urodziny. Nestorka, która należy do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, niejednokrotnie towarzyszyła nam podczas wielu ważnych dla województwa wydarzeń i uroczystości.

Czytaj więcej

Wicemarszałek u jubilatki

Medal dla Lucyny Sokołowskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Chełmżanka, od urodzenia związana z Kujawami i Pomorzem, opiekunka ogniska domowego, otrzymała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. 18 lipca wicemarszałek Zbigniew Sosnowski odwiedził Lucynę Sokołowską, która w miniony weekend obchodziła setne urodziny. Spotkanie odbyło się w rodzinnej atmosferze, przepełnione pozytywną energią seniorki.

Czytaj więcej

Gratulacje dla pani Joanny!

Unitas Durat dla Joanny Malińskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Od urodzenia związana z naszym regionem, matka jedenaściorga dzieci – Joanna Malińska obchodziła niedawno setne urodziny. We wtorek (5 lipca) przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska odwiedziła nestorkę i wręczyła jej marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Czytaj więcej

Pani Marto, dni pełnych uśmiechu!

Medal Unitas Durat dla Marty Szóstakowskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski odwiedził mieszkankę Zaborowa (powiat brodnicki), która wczoraj (1 czerwca) obchodziła swoje setne urodziny. Pani Marta Szóstakowska mieszkająca na Kujawach i Pomorzu od urodzenia otrzymała marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Czytaj więcej

RPO: dom dla seniorów w powiecie mogileńskim

Otwarcie dziennego domu pobytu w miejscowości Łąkie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Z udziałem przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej otwarto w niedzielę (8 maja) dzienny dom pobytu w miejscowości Łąkie (powiat mogileński). Seniorzy i osoby niepełnosprawne będą spędzać tam czas, korzystając z bezpłatnych warsztatów i opieki. Powstanie i działalność placówki możliwe są dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Czytaj więcej

Wielkanocne upominki dla stulatków

Paczki wielkanocne dla stulatków, fot. UMWKP

Wykonane ręcznie pierniki, kosmetyki z Uzdrowiska Ciechocinek i kartki ze świątecznymi życzeniami wykonane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej znajdują się w paczkach przygotowanych przez Urząd Marszałkowski dla najstarszych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Przed świętami wielkanocne upominki trafią do kilkudziesięciu osób w wieku stu lat i starszych. Część z nich wręczyli osobiście przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, członek zarządu Aneta Jędrzejewska i radny województwa Stanisław Pawlak.

Czytaj więcej

Odznaczenia na wyjątkowy jubileusz

Pelagia Warynica, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki podjął w piątek (18 marca) wyjątkowych gości. Pani Pelagia Warynica osobiście odebrała Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z rąk gospodarza województwa z okazji swoich setnych urodzin. Towarzyszyły jej córka i wnuczka z małżonkami. W ostatnim czasie uhonorowaliśmy również panią Joannę Wrutniak.

Czytaj więcej

Odznaczenia dla świadków historii regionu

Janina Lewandowska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Stuletni mieszkańcy naszego regionu są w sposób szczególny honorowani marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Do grona wyróżnionych dołączyły Genowefa Beszczyńska, Teodozja Kubicka, Kazimiera Kuras i Janina Lewandowska.

Czytaj więcej

Pani Helena z medalem marszałka

Helena Rassak, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Ma za sobą cały wiek doświadczenia, a dziś nadal chętnie dzieli się swoją historią. Pani Helena Rassak obchodziła wczoraj (9 lutego) swoje setne urodziny. Z tej okazji otrzymała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z rąk gospodarza województwa.

Czytaj więcej

Torunianka z medalem marszałka

Genowefa Balicka, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

To wierna fanka piłki nożnej, od urodzenia związana z naszym regionem. 27 stycznia pani Genowefa Balicką otrzymała marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis od zastępcy sekretarza województwa Jerzego Grochowskiego.

Czytaj więcej

Mieszkanki regionu z odznaczeniami

Stanisława Wróblewska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

W okresie okołoświątecznym marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowano cztery mieszkanki naszego województwa. Odznaczyliśmy panie Stanisławę Wróblewską, Kazimierę Głowacką, Anielę Mikołajczak i Juliannę Sierosławską. Te kobiety i ich historie są dla nas źródłem wiedzy o historii i tradycji.

Czytaj więcej

Nestorki uhonorowane Medalem Marszałka

Halina Sadowska, fot. archiwum UMWKP

Odważna i ciekawa świata mieszkanka Bydgoszczy oraz sybiraczka, która osiedliła się w powiecie inowrocławskim - panie Halina Sadowska i Julianna Mierzwicka dołączyły do grona stuletnich mieszkanek regionu uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. 16 grudnia odwiedzili je przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Czytaj więcej

Unitas Durat dla zasłużonego dla kraju i nauki

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Brał udział w tajnych kompletach, a po walkach na frontach II wojny światowej w szeregach korpusu pancernego poświęcił się nauce - profesor Wacław Roguski został uhonorowany najwyższym odznaczeniem w województwie - marszałkowskim złotym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z kolei do grona rówieśników Niepodległej odznaczonych srebrnym medalem dołączyła Stefania Nowicka. Z seniorami spotkał się wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

Torunianka z medalem Unitas Durat

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości została uhonorowana w minioną sobotę (9 października) mieszkanka Torunia Adela Kulczyńska-Pietraszek. Z dostojną jubilatką spotkał się sekretarz województwa Marek Smoczyk.

Czytaj więcej

Czworo odznaczonych medalami

Stulatek Jan Kościerzyński, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W ostatnim tygodniu uhonorowano aż czworo stulatków związanych z naszym regionem. Świętowali swoje setne urodziny na przełomie września i października, a marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis złożony na ich ręce jest wyrazem uznania dla nestorów naszego regionu.

Czytaj więcej

104. urodziny pani Aurelii

Wizyta u 104-letniej pani Aurelii Liwińskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

- Śmiej się z ludźmi, płacz w ukryciu, bądź lekki w tańcu, ale nigdy w życiu – to recepta na długowieczność pani Aurelii Liwińskiej, pełnej energii mieszkanki Torunia, która w sobotę (24 lipca) świętowała swoje 104. urodziny. Nestorka, która należy do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, towarzyszy nam podczas wielu ważnych dla województwa wydarzeń i uroczystości.

Czytaj więcej

Unitas Durat na setne urodziny mieszkanki Jabłonowa Pomorskiego

Wręczenie medalu pani Łucji Mańskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

To wesoła osoba, która lubi żarty i ma dobry kontakt z ludźmi - Łucja Mańska, mieszkanka Jabłonowa Pomorskiego dołączyła do osób uhonorowanych marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców naszego województwa. Nestorka doczekała się wielopokoleniowej rodziny, ma jedenaścioro wnucząt, piętnaścioro prawnucząt i trzy prawnuczki. W piątek (23 lipca), w dniu setnych urodzin, marszałkowski medal wręczył jubilatce wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Czytaj więcej

Medale marszałka dla trojga nestorów

Zygfryd Grzybowski, fot. archiwum rodzinne

Helena Kowalska, torunianka interesująca się historią miasta, Stanisława Mężydło, lubiąca spędzać czas w ogrodzie mieszkanka Szubina (powiat nakielski), i Zbigniew Grzybowski, pracowity pasjonat koni z Nowej Wsi w powiecie grudziądzkim to seniorzy, którzy w tym tygodniu znaleźli się wśród osób uhonorowanych Medalami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej w stulecie niepodległości.

Czytaj więcej

Medale dla nestorek

Celina Łukiewska, fot. nadesłane przez rodzinę

Maria Jamrus mieszkanka Marian w powiecie golubsko-dobrzyńskim, Celina Łukiewska z Dobrzejewic (powiat toruński) i Ksawera Elwertowska zamieszkała w Źródłach (powiat lipnowski) to osoby, które w marcu świętowały swoje setne urodziny. W poniedziałek (29 marca) seniorki dołączyły do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat.

Czytaj więcej

106. urodziny pani Heleny Grzywaczewskiej

Helena Grzywaczewska wraz członkiem zarządu województwa Anetą Jędrzejewską trzyma medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Najstarsza mieszkanka Lipna Helena Grzywaczewska obchodziła sto szóste urodziny. To jedna z najstarszych osób w Kujawsko-Pomorskiem odznaczonych przez marszałka medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Czekamy na zgłoszenia od rodzin mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat.

Czytaj więcej

Pamiętamy o najstarszych mieszkańcach regionu

Pani Elżbieta Rogala jest podopieczną Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Od dwóch lat honorujemy stuletnich i starszych mieszkańców województwa marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Dotąd wyróżniliśmy ponad stu czterdziestu seniorów. Nie zapominamy o uhonorowanych i utrzymujemy z nimi stały kontakt. Mimo pandemii zapraszamy bliskich osób, które nie otrzymały jeszcze medalu, by zgłosiły się do nas. Ze względu na obecna sytuację nie odwiedzamy seniorów osobiście, medale przekazujemy za pośrednictwem ich rodzin i opiekunów. Do uroczystych wizyt powrócimy, jak tylko będzie to możliwe.

Czytaj więcej

Medal Unitas Durat dla nestorki z Radomic

Do grona uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Irena Frydryszewska z Radomic (powiat lipnowski), fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Zamiłowaniem od najmłodszych lat i ulubioną rozrywką seniorki w codziennym dniu pracy był śpiew. Stuletnia Irena Frydryszewska, mieszkanka Radomic w powiecie lipnowskim, przez wiele lat występowała w chórze Radość działającym przy tutejszym kole gospodyń wiejskich. W środę (2 września) odebrała marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym honorujemy rówieśników Niepodległej i świadków odradzającej się ojczyzny. W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego medal wręczyła nestorce członek zarządu województwa Aneta Jedrzejewska.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone