Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Unitas Durat dla zasłużonego dla kraju i nauki

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Brał udział w tajnych kompletach, a po walkach na frontach II wojny światowej w szeregach korpusu pancernego poświęcił się nauce - profesor Wacław Roguski został uhonorowany najwyższym odznaczeniem w województwie - marszałkowskim złotym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z kolei do grona rówieśników Niepodległej odznaczonych srebrnym medalem dołączyła Stefania Nowicka. Z seniorami spotkał się wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

Torunianka z medalem Unitas Durat

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości została uhonorowana w minioną sobotę (9 października) mieszkanka Torunia Adela Kulczyńska-Pietraszek. Z dostojną jubilatką spotkał się sekretarz województwa Marek Smoczyk.

Czytaj więcej

Czworo odznaczonych medalami

Stulatek Jan Kościerzyński, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W ostatnim tygodniu uhonorowano aż czworo stulatków związanych z naszym regionem. Świętowali swoje setne urodziny na przełomie września i października, a marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis złożony na ich ręce jest wyrazem uznania dla nestorów naszego regionu.

Czytaj więcej

104. urodziny pani Aurelii

Wizyta u 104-letniej pani Aurelii Liwińskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

- Śmiej się z ludźmi, płacz w ukryciu, bądź lekki w tańcu, ale nigdy w życiu – to recepta na długowieczność pani Aurelii Liwińskiej, pełnej energii mieszkanki Torunia, która w sobotę (24 lipca) świętowała swoje 104. urodziny. Nestorka, która należy do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, towarzyszy nam podczas wielu ważnych dla województwa wydarzeń i uroczystości.

Czytaj więcej

Unitas Durat na setne urodziny mieszkanki Jabłonowa Pomorskiego

Wręczenie medalu pani Łucji Mańskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

To wesoła osoba, która lubi żarty i ma dobry kontakt z ludźmi - Łucja Mańska, mieszkanka Jabłonowa Pomorskiego dołączyła do osób uhonorowanych marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców naszego województwa. Nestorka doczekała się wielopokoleniowej rodziny, ma jedenaścioro wnucząt, piętnaścioro prawnucząt i trzy prawnuczki. W piątek (23 lipca), w dniu setnych urodzin, marszałkowski medal wręczył jubilatce wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Czytaj więcej

Medale marszałka dla trojga nestorów

Zygfryd Grzybowski, fot. archiwum rodzinne

Helena Kowalska, torunianka interesująca się historią miasta, Stanisława Mężydło, lubiąca spędzać czas w ogrodzie mieszkanka Szubina (powiat nakielski), i Zbigniew Grzybowski, pracowity pasjonat koni z Nowej Wsi w powiecie grudziądzkim to seniorzy, którzy w tym tygodniu znaleźli się wśród osób uhonorowanych Medalami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej w stulecie niepodległości.

Czytaj więcej

Medale dla nestorek

Celina Łukiewska, fot. nadesłane przez rodzinę

Maria Jamrus mieszkanka Marian w powiecie golubsko-dobrzyńskim, Celina Łukiewska z Dobrzejewic (powiat toruński) i Ksawera Elwertowska zamieszkała w Źródłach (powiat lipnowski) to osoby, które w marcu świętowały swoje setne urodziny. W poniedziałek (29 marca) seniorki dołączyły do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat.

Czytaj więcej

106. urodziny pani Heleny Grzywaczewskiej

Helena Grzywaczewska wraz członkiem zarządu województwa Anetą Jędrzejewską trzyma medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Najstarsza mieszkanka Lipna Helena Grzywaczewska obchodziła sto szóste urodziny. To jedna z najstarszych osób w Kujawsko-Pomorskiem odznaczonych przez marszałka medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Czekamy na zgłoszenia od rodzin mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat.

Czytaj więcej

Pamiętamy o najstarszych mieszkańcach regionu

Pani Elżbieta Rogala jest podopieczną Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Od dwóch lat honorujemy stuletnich i starszych mieszkańców województwa marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Dotąd wyróżniliśmy ponad stu czterdziestu seniorów. Nie zapominamy o uhonorowanych i utrzymujemy z nimi stały kontakt. Mimo pandemii zapraszamy bliskich osób, które nie otrzymały jeszcze medalu, by zgłosiły się do nas. Ze względu na obecna sytuację nie odwiedzamy seniorów osobiście, medale przekazujemy za pośrednictwem ich rodzin i opiekunów. Do uroczystych wizyt powrócimy, jak tylko będzie to możliwe.

Czytaj więcej

Medal Unitas Durat dla nestorki z Radomic

Do grona uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Irena Frydryszewska z Radomic (powiat lipnowski), fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Zamiłowaniem od najmłodszych lat i ulubioną rozrywką seniorki w codziennym dniu pracy był śpiew. Stuletnia Irena Frydryszewska, mieszkanka Radomic w powiecie lipnowskim, przez wiele lat występowała w chórze Radość działającym przy tutejszym kole gospodyń wiejskich. W środę (2 września) odebrała marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym honorujemy rówieśników Niepodległej i świadków odradzającej się ojczyzny. W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego medal wręczyła nestorce członek zarządu województwa Aneta Jedrzejewska.

Czytaj więcej

Medal Unitas Durat dla pani Heleny

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Stuletnia mieszkanka miejscowości Falborz-Kolonia w powiecie włocławskim, Helena Wujciak odebrała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniesis. Honorujemy nim rówieśników Niepodległej, świadków odradzającej się ojczyzny. Medal w imieniu marszałka Piotra Całbeckiego wręczyli nestorce członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść. W uroczystości uczestniczył także burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski.

Czytaj więcej

Medal Unitas Durat dla pani Joanny

Do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Joanna Ziółkowska, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Najstarsza podopieczna Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce (powiat toruński), stuletnia Joanna Ziółkowska, odebrała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym honorujemy rówieśników Niepodległej, świadków odradzającej się ojczyzny. Medal w imieniu marszałka Piotra Całbeckiego wręczył nestorce radny województwa Jacek Gajewski.

Czytaj więcej

Medal Unitas Durat dla pani Weroniki

Do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Weronika Pieńczewska z Chełmży w powiecie toruńskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W młodości uwielbiała haftować i szyć na maszynie. Dziś przyjemność sprawia jej lektura książek i czasopism. Seniorka chętnie ogląda telewizję, interesuje się wydarzeniami z regionu, kraju i świata. Stuletnia Weronika Pieńczewska, mieszkanka Chełmży w powiecie toruńskim, to kolejna rówieśniczka Niepodległej uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniesis.

Czytaj więcej

Medale Unitas Durat dla rowieśniczek Niepodelgłej

Do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Józefa Trawińska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Ich losy były różne, ale łączą je podobne doświadczenia z czasów wojny. Stuletnie Józefa Trawińska z Wolicy w powiecie włocławskim, Klara Mańkowska z Zakrzewa w powiecie aleksandrowskim i Wanda Frankiewicz ze Starej Rudy w powiecie grudziądzkim dołączyły do grona rówieśników Niepodległej, świadków odradzającej się ojczyzny uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Czytaj więcej

Medal Unitas Durat dla pana Tadeusza

Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego ze stuletnim Tadeuszem Śliwą, fot. Mikołaj Kuras

Miłością jego życia są najbliżsi, a pasja było prowadzenie rodzinnego gospodarstwa w Grzywnie koło Chełmży (powiat toruński). Choć trzydzieści lat temu przekazał majątek pod opiekę syna, stuletni Tadeusz Śliwa wciąż dogląda i troszczy się o rodzinne dobra. 6 marca z rąk marszałka Piotra Całbeckiego odebrał medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym honorujemy najstarszych mieszkańców naszego regionu, świadków odradzającej się ojczyzny.

Czytaj więcej

Dla babć i dziadków nie tylko w dniu ich święta

Konferencja w Urzędzie Marszałkowskim z okazji Dnia Babci i dziadka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Babcie i dziadkowie – osoby niezbędne w naszym życiu. Dziś coraz częściej łamią stereotypy związane z wiekiem – pracują, są wolontariuszami, chodzą na warsztaty teatralne i kursy językowe, używają komputera, wstępują w związki małżeńskie. Marszałkowska polityka senioralna uwzględnia różnorodne potrzeby tej grupy wiekowej.

Czytaj więcej

Świąteczne wizyty u najstarszych mieszkańców regionu

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski odwiedził Eleonorę Łodygowską z Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski

Pamiętamy o stuletnich i starszych mieszkańcach województwa, zapraszając ich do uczestnictwa w życiu naszego regionu. Odwiedzamy seniorów w ich domach i zachęcamy do obecności podczas ważnych dla nas wydarzeń. Wszystkim uhonorowanym marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis składamy przedświąteczne wizyty i wręczamy upominki.

Czytaj więcej

Gospodarstwa opiekuńcze z myślą o seniorach

Fot. Tymon Markowski

Pięć dni w tygodniu w tradycyjnym gospodarstwie rolnym połączone z interesującymi, dostosowanymi do zainteresowań i potrzeb zajęciami – tak wygląda adresowany do niesamodzielnych osób starszych projekt „Opieka w zagrodzie”, realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego ze środków unijnych. Dziś (8 sierpnia) gospodarstwa w Komratowie i Wenecji (powiat żniński) odwiedzili przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej

Profilaktyka upadków – program dla seniorów

W ramach programu seniorzy wezmą udział w specjalnie dobranych zajęciach fizycznych, fot. Łukasz Piecyk

Trwa nabór do finansowanego przez samorząd województwa regionalnego programu zapobiegania upadkom wśród seniorów. Z badań Narodowego Instytutu Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii wynika, że upadki i ich konsekwencje to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji starszych osób i potencjalne zagrożenie życia. W tegorocznej edycji programem zostanie objętych łącznie 995 mieszkańców naszego regionu, a kwota dofinansowania z budżetu województwa wyniesie blisko 250 tys. zł.

Czytaj więcej

Marszałkowskie dotacje na zajęcia dla aktywnych seniorów

fot. Tymon Markowski

Z myślą o seniorach samorząd województwa przyznał wsparcie na realizację 26 imprez rekreacyjnych, zajęć aktywności fizycznej, wyjazdów i spotkań integrujących starsze pokolenie z młodszym. Na zadania publiczne realizowane przez organizacje pozarządowe trafiło w tym roku 90 tysięcy złotych.

Czytaj więcej

Domy dla seniorów

Dzienny dom Pobytu w Bierzgłowie (powiat toruński), fot. Andrzej Goiński

Osoby starsze i niesamodzielne oraz ich rodziny mogą korzystać z usług opiekuńczych świadczonych przez działające w regionie domy dziennego pobytu. Marszałkowskie środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiły utworzenie miejsc opieki w 41 takich placówkach. Pod koniec czerwca członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska uczestniczyła w uroczystym otwarciu Dziennego Domu Seniora w Dobrem (powiat radziejowski).

Czytaj więcej

Seniorzy odpoczywają na wsi

Seniorzy polubili wypoczynek na wsi, fot. Tymon Markowski

Pięć dni w tygodniu w tradycyjnym gospodarstwie rolnym połączone z interesującymi, dostosowanymi do zainteresowań i potrzeb zajęciami – tak wygląda adresowany do niesamodzielnych osób starszych projekt „Opieka w zagrodzie”, realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego ze środków unijnych.

Czytaj więcej

Usługi społeczne na miarę

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski 26 marca odwiedził podopiecznych Bydgoskiego Dziennego Domu Pobytu Senectus. Placówka powstała dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, fot. Filip Kowalkowski

W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego są fundusze na rozbudowę infrastruktury i rozwój usług społecznych służących osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają stałej opieki. Środki trafiają między innymi na tworzenie i rozbudowę zakładów opiekuńczo-leczniczych, wsparcie dla niesamodzielnych seniorów oraz granty na organizację opieki domowej. W planach jest także utworzenie ośrodków koordynujących tego rodzaju usługi.

Czytaj więcej

155 nowych bransoletek życia

Przekazanie bransoletek życia w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Teleopieka domowa to nowa, ciesząca się dużym zainteresowaniem forma wsparcia opiekuńczego niesamodzielnych osób starszych. Latem ubiegłego roku, w ramach pilotażu, objęliśmy nią 55 seniorów w całym regionie. Teraz bransoletki życia – urządzenia mobilne, na których oparty jest system przywoływania pomocy – przekazujemy 155 nowym uczestnikom programu. Pracujemy też nad projektem, który pozwoli włączyć do systemu wszystkich potrzebujących.

Czytaj więcej

Zrób kolonoskopię – bez rejonizacji, bez długiego oczekiwania, nieodpłatnie

Badanie kolonoskopowe w Centrum Onkologii, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Trwa finansowany ze  środków  naszego Regionalnego Programu Operacyjnego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, którymi obejmujemy blisko 25 tysięcy osób. Badania realizuje 14 wybranych w konkursie o dofinansowanie placówek medycznych w całym regionie. O tym, gdzie można się przebadać, informujemy w marszałkowskiej infolinii pod numerem telefonu 56 652 18 73.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone