Aktualności

W Kujawsko-Pomorskiem mamy wiele miejsc będących ostojami gatunkowymi ptaków, w tym także zimorodka; fot. Daniel Pach dla UMWKP
W Kujawsko-Pomorskiem mamy wiele miejsc będących ostojami gatunkowymi ptaków, w tym także zimorodka; fot. Daniel Pach dla UMWKP

Na rzecz ochrony środowiska

Czy wiesz, że przeciętny mieszkaniec regionu wytwarza ponad ćwierć tony odpadów komunalnych rocznie? W tym tygodniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska ustanowiony po to, by zwrócić naszą uwagę na problemy środowiska naturalnego i kształtować naszą wrażliwość ekologiczną.

 

Odpady wytwarzane przez gospodarstwa domowe stanowią 80 proc. wszystkich odpadów w Kujawsko-Pomorskiem i w kraju. – To coraz większy problem, którego rozwiązaniem jest m. in. selektywna zbiórka, pozwalająca na odzyskiwanie tzw. surowców wtórnych, czyli takich, które mogą się jeszcze przydać wytwórcom, oraz oddzielenie ich od biodegradowalnych  odpadów organicznych. Większość lokalnych społeczności w naszym regionie ma już za sobą kilkuletnie doświadczenie selekcjonowania śmieci – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

 

Ze statystyki wynika, że połowa tego co udaje się w tego typu systemach wyselekcjonować to właśnie odpady biodegradowalne. Pozostała zawartość naszych śmietników to przede wszystkim szkło (jedna czwarta), tworzywa sztuczne (15 proc.) oraz papier i karton (8 proc.).

 

Systemy systemami, ale wielu z nas nadal woli zostawiać swoje śmieci tam, gdzie nie wolno, na przykład w lesie. Tylko w 2015 roku w naszym województwie zlikwidowano ponad 600 dzikich wysypisk, najwięcej w rejonie Torunia, Bydgoszczy, Włocławka i Grudziądza. Są jednak takie powiaty, w których takie rzeczy się nie zdarzają – mogileński, radziejowski, brodnicki i wąbrzeski.

 

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów są gatunki zagrożone wyginięciem i działania na rzecz ograniczenia nielegalnego handlu okazami takich zwierząt. Według wyliczeń służb ochrony środowiska w naszym regionie na wolności żyje blisko 5 tysięcy bobrów, 18 wilków, a nawet cztery żubry. Mamy też wiele miejsc będących ostojami gatunkowymi ptaków. Wytrwałym „birdwatcherom” udaje się nawet, za pomocą lornetki i aparatu fotograficznego, „ustrzelić” naprawdę rzadkiego już dziś zimorodka.

 

Ochrona ostoi rzadkich gatunków to między innymi zalesianie. Dwa lata temu zalesiliśmy 150 hektarów – najwięcej w powiatach żnińskim, lipnowskim i nakielskim – i przeznaczyliśmy do zalesienia 230 hektarów gruntów (najwięcej w powiatach mogileńskim i brodnickim).

 

Zobacz też:

 

Wszystkie dane liczbowe za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 maja 2017 r.