Aktualności

Fot. Tymon Markowski
Fot. Tymon Markowski

Marszałkowskie wsparcie na nianie i żłobki

Rodziny z regionu mogą już korzystać ze wsparcia finansowego na organizację opieki nad maluchami do trzeciego roku życia. Do dyspozycji rodziców są między innymi vouchery na pokrycie kosztów zatrudnienia niani lub pobytu dziecka w żłobku. Wsparcie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafia też między innymi na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych oraz szkolenie niań i dziennych opiekunów.  

 

– Nasza oferta pomocy dla młodych rodzin to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby rodziców. Liczymy, że dzięki realizacji tych projektów w województwie zwiększy się dostępność do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Chodzi też o ułatwienie rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej. Pierwsze wsparcie już trafiło do mieszkańców, w przygotowaniu są kolejne projekty – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Vouchery, czyli pieniądze dla rodzin

 

Pierwszy rodzaj wsparcia to vouchery, czyli pomoc finansowa, która trafia bezpośrednio w ręce rodziców. Można ją wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad maluchami do trzeciego roku życia. Chodzi między innymi o wynagrodzenie niani i dziennego opiekuna, a także opłacenie pobytu malucha w żłobku lub klubie dziecięcym. Wysokość wsparcia wynosi do 600 złotych miesięcznie, a z pomocy finansowej można korzystać przez rok. Dodatkowym wsparciem są szkolenia i doradztwo dla rodziców poszukujących pracy.

 

Voucherami dysponują organizacje pozarządowe, firmy i instytucje, które realizują projekty w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Do tej pory samorząd województwa podzielił wsparcie na realizację 12 takich przedsięwzięć na kwotę ponad 8 milionów złotych. Z pomocy skorzysta blisko 700 osób.

 

Lista projektów, których realizacja już trwa

 

Więcej miejsc opieki dla maluchów

 

Wsparcie w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego kierujemy też na tworzenie nowych miejsc żłobkach, klubach dziecięcych i instytucjach dziennego opiekuna. Placówki które korzystają z pomocy mogą ją też przeznaczyć na dostosowanie miejsc opieki do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Pieniądze trafiają także na organizację szkoleń dla niań i dziennych opiekunów. Do tej pory pomoc pomogła w utworzeniu ponad 200 miejsc dla maluchów w tego typu instytucjach.

 

Lista projektów dotyczących tworzenia nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci

 

Kolejne wsparcie wkrótce

 

W przygotowaniu są kolejne przedsięwzięcia skierowane do najmłodszych mieszkańców z regionu i ich rodziców. W jednym z aktualnych konkursów w ramach RPO przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, samorządy lokalne a także inne podmioty mogą się ubiegać się o środki na realizację projektów dotyczących wspierania rodziców w powrocie na rynek pracy, przede wszystkim przez wsparcie w organizacji opieki nad maluchami. Chodzi o pomoc w postaci voucherów (wynagrodzenie niani lub opłacenie pobytu w żłobku – do 800 zł miesięcznie, wynagrodzenie dziennego opiekuna lub opłacenie pobytu w klubie dziecięcym – do 600 złotych miesięcznie), wsparcie na tworzenie nowych miejsc dla maluchów w żłobkach oraz szkolenie niań i dziennych opiekunów. Do podziału są 43 miliony złotych (szczegóły na temat naboru).

 

W kolejnym konkursie (w ramach ZIT) wsparcie trafi na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech, finansowanie szkoleń zawodowych dla niań i dziennych opiekunów, pokrycie kosztów wynagrodzeń dziennych opiekunów, a także dostosowanie miejsc opieki nad dziećmi do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. W puli jest 3,5 miliona złotych (szczegóły na temat naboru).

 

O możliwości pozyskania wsparcia informowaliśmy podczas spotkań informacyjnych „Mama może wszystko” organizowanych przez punkty informacyjne funduszy europejskich – więcej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 maja 2017 r.