Aktualności

W sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon Markowski
W sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon Markowski

Podziękowania za patronat Jana Pawła II (zdjęcia)

Sobotnie (9 września) prawykonanie oratorium Piotra Salabera do tekstów ks. Sylwestra Warzyńskiego „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania” na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej rozpoczęło cykl koncertów uświetniających ustanowienie św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Św. Jan Paweł II, dzięki decyzji zatwierdzającej Stolicy Apostolskiej, jest patronem naszego województwa od marca. Z tego powodu organizujemy cykl wydarzeń muzycznych, które odbędą się w Bydgoszczy, Włocławku, Toruniu, Chełmnie i Lubaniu (powiat włocławski). „Papież dialogu patronem województwa”.

 

Pierwszym z nich było prawykonanie oratorium, którego poszczególne pieśni stanowią rozwinięcie głównych myśli „Tryptyku Rzymskiego”, malując wizję człowieka, którą Jan Paweł II ukazuje w swoim poemacie. W koncercie udział wzięli: soliści – Magdalena Wór, Olga Bończyk, Kaludi Kaludov, Maciej Miecznikowski, Natalia Walewska – skrzypce, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Za pulpitem dyrygenckim stanął autor muzyki Piotra Salaber. Fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” czytał Wiktor Zborowski. Koncert poprowadził Marek Zając. Wydarzenie odbyło się na specjalnie z tej okazji ustawionej scenie na Wyspie Młyńskiej.

 

Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej z Janem Pawłem II „Pod prąd”, który odbędzie się w 6-8 października w bydgoskiej Hali Łuczniczka to kolejny akcent wydarzenia. Uczestnicy zaśpiewają utwory o papieżu lub o jego nauczaniu, a całość zakończy koncert finałowy, połączony z obchodami Dnia Papieskiego (8 października).

 

Również z okazji Dnia Papieskiego w Bazylice Katedralnej we Włocławku odbędzie się koncert podczas którego utworu traktujące o Janie Pawle II i jego nauczaniu wykonają soliści, chór Canto, orkiestra Konin Band Orchestra oraz dzieci i młodzież z lokalnych grup muzycznych.

 

15 października w Lubaniu odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej, której uczestnikami będzie młodzież w wieku 13-18 lat.

 

Janowi Pawłowi II poświęcony będzie koncert uniwersytecki, który odbędzie się 18 października w Filharmonii Pomorskiej. W wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis i Chóru Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zabrzmi „Gloria” Vivaldiego.

 

Częścią cyklu będą także koncerty organowe „Czego mógłby słuchać Jan Paweł II”. Podczas pierwszego, który odbędzie się 7 października we Włocławku, wystąpi Andrzej Chorosiński. Kolejne odbędą się w Chełmnie (20 października) i Toruniu (21 października). W programie muzyczne opracowania (autorstwa Kuby Stankiewicza i Krzysztofa Herdzina) wierszy Jana Kochanowskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 września 2017 r.

Ostatnia aktualizacja 11 września 2017 r.

 

W sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon MarkowskiW sobotę odbyło się prawykonanie oratorium „Non omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania”, fot. Tymon Markowski