Aktualności

Z Paszportem Turystycznym zapraszamy do Włocławka i jego okolic, fot. K-POT
Z Paszportem Turystycznym zapraszamy do Włocławka i jego okolic, fot. K-POT

Podróże z paszportem turystycznym

Zapraszamy w podróż Kujawsko-Pomorskich Konstelacjach dobrych miejsc z „Paszportem Turystycznym”. W VI edycji „Paszportu” znaleźć można propozycje wakacyjnych wypadów, które układają się w ciekawe trasy – to właśnie nasze Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc. Co tydzień wspólnie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną będziemy prezentować jedno z miejsc w regionie wartych odwiedzenia – dziś zabieramy Was do Włocławka i jego okolic oraz do  Grudziądza.

 

Włocławek

Zalew Włocławski to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Żeglarze chętnie łapią tu wiatr w żagle, a liczne przystanie na Zalewie i Wiśle zachęcają do aktywnego wypoczynku na wodzie. Wakepark nad jeziorem Czarnym to gwarancja sporej dawki emocji – miejsce dla fanów ekstremalnych wodnych szaleństw. Warto przyjrzeć się potędze włocławskiej tamy i podziwiać z niej panoramę Wisły – królowej polskich rzek. Tuż obok, na brzegu rzeki, wnosi się iluminowana konstrukcja krzyża – miejsce upamiętniające śmierć ks. Popiełuszki. Do jego życia i heroizmu nawiązuje multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Zabytki pełniące rolę użytkową w liturgii – przedmioty kultu i zarazem dzieła sztuki, podziwiać można w Muzeum Diecezjalnym. Bazylika to jeden z najstarszych gotyckich kościołów katedralnych w Polsce. Jej wnętrza skrywają niezwykle cenne zabytki, w tym marmurową tumbę biskupa Piotra z Bnina, wykonaną w warsztacie Wita Stwosza. Włocławek kojarzy się także z pięknymi, artystycznie zdobionymi wyrobami fajansowymi, produkowanymi tu od 1873 r. Obejrzeć je można na jednej z wystaw w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

 

Kłóbka

W Kłóbce, malowniczej kujawskiej osadzie położonej pośród pagórków, lasów i jezior, jest miejsce, w którym czas się zatrzymał. Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny to XIX-wieczna wieś przypominająca widok z obrazka ludowego artysty. Stare chałupy otoczono przydomowymi ogródkami pełnymi malw, słoneczników i floksów. Można tu zajrzeć do stodoły, zobaczyć jak wyglądała praca młynarzy w starym wiatraku i karczmę, w której spracowany gmin szukał rozrywek. Jest też schludna wiejska szkoła, w której, klęcząc na grochu, doświadczymy tradycyjnej kary dla niesfornych uczniów. Nieopodal odkryjemy miejscowe zakłady rzemieślnicze – kuźnię, olejarnię, garncarnię. Udając się do pobliskiego parku, nad rzekę Lubieńkę, zwiedzimy dwór rodu Orpiszewskich z poł. XIX w, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska – narzeczona Fryderyka Chopina. Kujawsko-Pomorski Park Etnograficzny w Kłóbce jako część Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Wietrzychowice

W Parku Kulturowym w niewielkiej wsi Wietrzychowice wznoszą się tzw. „polskie piramidy”, stanowiące jedne z najstarszych i najcenniejszych obiektów architektonicznych europejskiego dziedzictwa kulturowego. To grobowce megalityczne wzniesione przez ludność neolitycznej kultury pucharów lejkowatych, zajmującej się głównie uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Posiadała ona swój świat wierzeń, silnie związany z życiem pozagrobowym. Charakterystyczne grobowce miały zapewnić zmarłym możliwie trwałe miejsce wiecznego spoczynku – podobnie jak w przypadku piramid egipskich, młodszych od „polskich” o przeszło 1000 lat!

 

Strona o Włocławku i okolicach w Paszporcie turystycznym.

 

Tym razem zabieramy Was w podróż do przeszłości. Z Wietrzychowic udamy się w odległe czasy neolitu, w Grudziądzu stoczymy Bitwę Stuleci, a w Kłóbce przeniesiemy się na XIX-wieczną wieś.

 

W najbliższy weekend (9-10 września) grudziądzka Góra Zamkowa zamieni się w wielki obóz wojskowy. Wszystko za sprawą Festiwalu Grup Rekonstrukcyjnych. Do Grudziądza zjadą rekonstruktorzy wielu epok historycznych, różne rodzaje rycerstwa i wojsk, od rzymskich legionów po współczesnych komandosów. Dzięki nim weźmiemy udział w niecodziennej lekcji historii. Niezwykłym widowiskiem i punktem kulminacyjnym imprezy będzie Bitwa Stuleci. Grudziądz – do boju!

 

W Wietrzychowicach „Wehikuł Czasu” przeniesie nas w odległe czasy budowniczych grobowców z epoki kamienia. To okazja nie tylko do podziwiania „polskich piramid”, jak nazywane są wietrzychowickie megality, ale także do poznania aspektów życia codziennego w okresie neolitu. Zobaczymy pełną gamę naczyń i innych przedmiotów glinianych oraz poznamy techniki ich lepienia, zdobienia i wypału. Każdy będzie mógł wcielić się w rolę mieszkańca wioski zajmującego się mieleniem ziaren na mąkę, budową chaty, czy też przygotowaniem broni łowieckiej lub narzędzi. Będzie można też skosztować podpłomyków z miodem, pieczonej ryby lub przyprawionego ziołami, suszonego nad ogniem mięsa. 10  września zapraszamy na X Festyn Archeologiczny „Wehikuł Czasu” – niezwykłą podróż do przeszłości. 

 

W Kłóbce, malowniczej kujawskiej osadzie położonej pośród pagórków, lasów i jezior, jest miejsce, w którym czas się zatrzymał. Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny to XIX-wieczna wieś przypominająca widok z obrazka ludowego artysty. Podczas festynów folklorystycznych z cyklu „Z życia dawnej wsi” skansen ożywa, a my dzięki temu możemy przekonać się, jak wyglądało prawdziwe wiejskie życie. 10 września zapraszamy na ostatni już w tym roku festyn pt. „Dobra gospodyni ma zawsze pełno w skrzyni”. To okazja do zapoznania się z tradycyjnymi pracami domowymi i gospodarskimi związanymi ze zbiorem płodów rolnych, ich przechowywaniem i przetwórstwem na zimę. Będą pokazy szatkowania i ubijania kapusty, suszenia owoców, wypieku podpłomyków, ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka”, czyszczenia i obróbki zboża oraz produkcji oleju. Nie zabraknie też kramów z ludowym rękodziełem i tradycyjnym jadłem.

 

Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 września 2017 r.

 

Z Paszportem Turystycznym zapraszamy do Włocławka i jego okolic, fot. K-POT Z Paszportem Turystycznym zapraszamy do Włocławka i jego okolic, fot. K-POT Z Paszportem Turystycznym zapraszamy do Włocławka i jego okolic, fot. K-POT Z Paszportem Turystycznym zapraszamy do Włocławka i jego okolic, fot. K-POT Z Paszportem Turystycznym zapraszamy do Włocławka i jego okolic, fot. K-POT Z Paszportem Turystycznym zapraszamy do Włocławka i jego okolic, fot. K-POT Z Paszportem Turystycznym zapraszamy do Włocławka i jego okolic, fot. K-POT Z Paszportem Turystycznym zapraszamy do Włocławka i jego okolic, fot. K-POT Z Paszportem Turystycznym zapraszamy do Włocławka i jego okolic, fot. K-POT Z Paszportem Turystycznym zapraszamy do Włocławka i jego okolic, fot. K-POT Z Paszportem Turystycznym zapraszamy do Włocławka i jego okolic, fot. K-POT