Aktualności

Książnica Kopernikańska w Toruniu, fot. Andrzej Goiński
Książnica Kopernikańska w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

Można już zwiedzać, biblioteki otwarte

Po dwumiesięcznej przerwie związanej z pandemią działalność wznawia część placówek kulturalnych. Zapraszamy do naszych bibliotek, galerii i muzeów, oczywiście z zachowaniem wszelkich antycovidowych środków ostrożności.  

Jedną z pierwszych placówek, która została ponownie udostępniona do zwiedzania jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.  Na terenie obiektu  umożliwiono korzystanie z audioprzewodnika na telefonie zwiedzającego. Otwarty jest cały teren poza Domem Muzealnika. Więcej informacji na stronie muzeum.

Można odwiedzać już oddziały Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Otwarty  jest Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, gdzie udostępnione zostały ekspozycje na parterze dworu, dawna szkoła i kościół, a pozostałe wnętrza oglądać można zza wyznaczonych barier.

Otwarte zostało również Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie (oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej). Zawieszone zostały grupowe imprezy, warsztaty i stacjonarne lekcje muzealne. Dostępne są także pozostałe oddziały muzeum na terenie Włocławka. Więcej czytaj tutaj.

Działalność wznowiło również Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüferrowej w Toruniu. Udostępniony został Park Etnograficzny w Toruniu oraz Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Od 2 czerwca w dawnym arsenale zostaną udostępnione: wystawa stała „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950) oraz wystawa czasowa „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu”. Więcej informacji na stronie.

Podwoje dla czytelników otworzyły już  Książnica Kopernikańska w Toruniu i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. Działalność wznowiły wypożyczanie główne oraz kilka filii. Niedostępne są nadal czytelnie, stanowiska komputerowe i czasopisma. Więcej na stronach internetowych placówek: tutaj i tutaj.

Do zwiedzania swojego wnętrza oraz spaceru po parku zachęca również Pałac w Lubostroniu. Czynna jest także należąca do pałacu restauracja, w której można nabyć posiłki na wynos. Szczegóły tutaj.

 

Otwarte są już park oraz zabytkowy dworek Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Na terenie budynku ośrodka może przebywać jednocześnie do pięciu osób. Działalność koncertowa i grupowe zwiedzanie pozostają zawieszone. Więcej na stronie ośrodka.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu udostępniła już pierwszą wystawę w oddziale na Rynku Nowomiejskim. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Przed nami zaś otwarcie Galerii Sztuki Wozownia, która dostępna będzie dla zwiedzających od 29 maja. Zwiedzanie grupowe, wernisaże, warsztaty i wykłady odbywające się w siedzibie galerii są nadal odwołane.  Instytucja nadal pozostaje aktywna również online. Więcej na stronie galerii.

Zapraszamy na strony aktywnych online marszałkowskich instytucji kultury:

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest organizatorem piętnastu instytucji kultury.  Lista wszystkich dostępna jest tutaj.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

25 maja 2020 r.