Aktualności

22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski
22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski

Z modą przez epoki w Biskupinie

Przed nami ostatni weekend 22. Festynu Archeologicznego w Biskupinie, który odbywa się pod hasłem „Biskupin archeo-fashion week”. Organizatorzy prezentują modę polską i europejską od epoki kamienia po czasy nowożytne.

 

W Biskupinie niczym na paryskim wybiegu przez tydzień (17-25 września) króluje moda. Nie są to jednak kolekcje współczesnych projektantów, lecz stroje sprzed setek i tysięcy lat. Codziennie odbywają się pokazy mody prezentujące historyczne zmiany wyglądu strojów. Swoje ubrania bojowe prezentują także wojownicy. Goście dowiadują się jak wyglądał proces powstawania i zdobienia tkanin, sprawdzają jak powstawała i z czego była zrobiona galanteria i dodatki oraz jak wyglądała dawna bielizna.

 

W starożytnym salonie urody można skorzystać z usług greckich i rzymskich fryzjerów i makijażystek. Pokazywane są dawne kosmetyki do ozdoby i pielęgnacji ciała, w tym mydło, którego historię i sposób wytwarzania prezentuje bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu. W programie także liczne prelekcje, przedstawienia teatralne, koncerty, pokazy walk wojów oraz konkursy i warsztaty. Festynowi towarzyszy przygotowana specjalnie z tej okazji wystawa czasowa poświęcona historii mody na przestrzeni wieków.

 

Czytaj też:

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

13 września 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 września 2016 r.

 

22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski