Aktualności

Fot. Piotr Ulanowski/freepress.pl
Fot. Piotr Ulanowski/freepress.pl

Konkurs na recenzję utworu Jerzego Pietrkiewicza

Jeśli jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej masz lekkie pióro i chciałbyś zabawić się w krytyka literackiego – to propozycja dla Ciebie. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Jerzy Peterkiewicz Educational Foundation zapraszają młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie literackim na recenzję utworu Jerzego Pietrkiewicza. Konkursowe recenzje można przesyłać do 31 października. We wtorek (27 września) Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu zaprasza na związane z konkursem spotkanie.

 

 

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba w wyznaczonym terminie przygotować jedną recenzję dowolnego utworu lub zbioru utworów Jerzego Pietrkiewicza, która wcześniej nie była publikowana ani nagradzana w innych konkursach. Prace konkursowe oznaczone hasłem należy przesyłać w trzech egzemplarzach na adres:

 

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Plac Teatralny 2, 87-100 Toruń

Z dopiskiem ,,Konkurs na recenzję”.

 

Do zgłoszenia należy dołączyć recenzję w wersji elektronicznej (Word lub pdf).

 

Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne: nagrodę główną w wysokości 3000 zł brutto oraz trzy wyróżnienia po 1500 zł brutto oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez współorganizatora – Jerzy Peterkiewicz Educational Foundation. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 listopada, zaś wręczenie nagród odbędzie się 9 grudnia w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wszelkie informacje o konkursie oraz regulamin dostępne są tutaj.

 

Organizatorami konkursu są Samorząd Województwa oraz Jerzy Peterkiewicz Educational Foundation. Rywalizacja ma promować twórczość urodzonego na Ziemi Dobrzyńskiej Jerzego Pietrkiewicza oraz rozwijać czytelnictwo i pasje literackie wśród młodzieży.

 

Konkurs wpisuje się w obchody jubileuszu przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Jerzego Pietrkiewicza (1916-2007). Urodzony w Fabiankach koło Włocławka pisarz tworzył pod pseudonimem Peterkiewicz. Większość życia spędził na emigracji, ale nigdy nie zapomniał o swojej małej ojczyźnie, do której powracał w wielu utworach, opisując piękno ziemi dobrzyńskiej, m.in. w poemacie ,,Prowincja”, powieści ,,Po chłopsku” i ,,Wierszach dobrzyńskich”. Był też tłumaczem poezji i jedynym tłumaczem na świecie oficjalnie upoważnionym do przekładu wierszy Karola Wojtyły na język angielski.

 

W związku z  konkursem Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza 27 września (godz. 17) zaprasza nauczycieli polonistów, uczniów pragnących przystąpić do konkursu oraz wszystkich zainteresowanych osobą i twórczością Jerzego Pietrkiewicza na spotkanie do biblioteki. Uczestnicy wysłuchają wykładu oraz osobistych refleksji dr hab. Barbary Czarneckiej ze spotkań z Jerzym Pietrkiewiczem w Londynie i Toruniu. Wykładowi towarzyszyć będzie ekspozycja utworów Jerzego Pietrkiewicza pochodzących ze zbiorów Biblioteki, a także literatura zawierająca wskazówki na temat redagowania recenzji. Literatura ta pozostanie do dyspozycji zainteresowanych (korzystanie na miejscu) do czasu zakończenia konkursu.

http://www.bptorun.edu.pl/

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

13 września 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 23 września 2016 r.