Aktualności

Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek Piotrowski
Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek Piotrowski

Miód od naszych pszczół

Wkrótce rozpocznie się kolejne miodobranie w pasiece na dachu Urzędu Marszałkowskiego. Gmach w centrum Torunia jest domem dla pięciu pszczelich rodzin od ubiegłego roku. Wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu – który zapewnia fachową opiekę nad pszczołami – promujemy ideę hodowli tych pożytecznych owadów w miastach.

 

Pszczoły dobrze zadomowiły się na dachu naszego urzędu i zaadaptowały do miejskich warunków. Liczymy, że więcej podobnych pasiek pojawi się również w innych miastach regionu. To dobry sposób na promocję pszczelarstwa oraz walkę z groźnym zjawiskiem masowego wymierania pszczół – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

 

Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu powstała w maju 2016 roku. Składa się z pięciu uli, każdy zasiedlony jest przez około 35 tysięcy pszczół. Pięć uli przekazał nieodpłatnie producent sprzętu pszczelarskiego Tomasz Łysoń, natomiast rodziny pszczele zasiedlono przy pomocy pasieki hodowlanej z ODR Zarzeczewo (3 rodziny pszczele) oraz prezesów regionalnych związków pszczelarzy z Bydgoszczy i Włocławka (po jednej rodzinie pszczelej). Pszczelarze zadbali o to, aby ule zasiedlone były przez łagodny gatunek owadów. Pierwsze miodobranie odbyło się w lipcu ubiegłego roku (więcej).

 

Pszczoły spędziły zimę na dachu urzędu. Z powodu niesprzyjającej pogody opuściły ule dopiero w drugiej połowie maja. Teraz pasieka gotowa jest już do miodobrania. Zakończymy je w przyszłym tygodniu.

 

Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. Także i w Polsce od kilku lat zwiększa się ilość pasiek na obiektach miejskich. Pojawiają się na budynkach hotelowych, restauracyjnych,  i instytucjach publicznych – oczywiście w odpowiedniej odległości od ludzi, by owady nie były niepokojone. W Toruniu pasiekę posiada także Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy ulicy Żwirki i Wigury.

 

Urząd Marszałkowski wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu przygotowuje też szkolenie dla osób zainteresowanych założeniem własnej pasieki. Podczas spotkania poradzimy jak przygotować się do rozpoczęcia hodowli i jak właściwie opiekować się pszczołami. Szczegóły wkrótce.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 czerwca 2017 r.

 

Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek PiotrowskiPasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek Piotrowski