Aktualności

Spotkanie przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej z Kazimierzem Maciejewskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Spotkanie przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej z Kazimierzem Maciejewskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Medal Unitas Durat dla nestora z Gąsawy

Miłośnik teleturniejów i wierny kibic naszej reprezentacji w skokach narciarskich, przez całe życie prowadził niewielkie gospodarstwo w Gąsawie (powiat żniński) – stuletni Kazimierz Maciejewski otrzymał w piątek (7 lutego) medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych mieszkańców naszego regionu, świadków odradzającej się ojczyzny. Medal wręczyła przewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Elżbieta Piniewska.

 

– Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Kazimierz Maciejewski urodził się 11 lutego 1920 roku w Gąsawie (powiat żniński). W czasie wojny został wysłany na przymusowe roboty do Niemiec. Tam poznał żonę, Eugenię Chojnacką. Małżonkowie powrócili do Polski w 1946 roku. Para przez całe życie prowadziła rodzinne gospodarstwo. Pan Kazimierz, mimo swojego wieku, cieszy się bardzo dobrą pamięcią, chętnie opowiada o wydarzeniach z lat młodości i z czasów wojny. Codziennie poświęca czas na lekturę czasopism, gazet i książek. Lubi teleturnieje, interesuje się sportem, od lat kibicuje naszej reprezentacji w skokach narciarskich.

 

W piątkowej uroczystości wręczenia medalu przewodniczącej sejmiku Elżbiecie Piniewskiej towarzyszył wójt gminy Gąsawa Błażej Łabędzki.

 

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiliśmy uhonorować najstarszych mieszkańców regionu, którzy swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny. Osobom urodzonym w 2018 roku i starszym wręczyliśmy medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z rówieśnikami Niepodległej po raz pierwszy spotkaliśmy się w kwietniu 2018 roku, podczas specjalnej sesji sejmiku. Medal odebrało dziewięcioro stuletnich mieszkańców regionu. Spotkania kontynuujemy do dziś. Są dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

 

Do tej pory spotkaliśmy się i przekazaliśmy medal Unitas Durat ze stu piętnastoma osobami z regionu, które ukończyły setny rok życia. Spośród uhonorowanych osób zdecydowana większość, dziewięćdziesiąt dziewięć, to kobiety. Każda z uhonorowanych osób niesie ze sobą wyjątkową historię. Wiele z nich prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na innych frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor. Wysłuchaliśmy od nich historii o dziejach krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, pielęgniarstwa, szkolnictwa, księgowości i handlu na terenach naszego regionu. Biogramy wszystkich uhonorowanych znajdują się w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

 

Pierwsze spotkania przerodziły się w dalsze znajomości. Z panią Aurelią Liwińską spotkaliśmy się już kilkukrotnie, towarzyszyła nam przy odsłonięciu instalacji zawierającej kartki ze złożonymi pod deklaracją na stulecie odzyskania niepodległości podpisami mieszkańców regionu (więcej), była także gościem specjalnym jednego z lotów reaktywowanego połączenia Bydgoszcz-Warszawa-Bydgoszcz (więcej). Marszałek Piotr Całbecki był gościem 107. i 108. urodzin mieszkającej w Chełmnie pani Elżbiety Rogali (więcej). Przedwojenny ułan 8. Pułku Strzelców Konnych, pan Maksymilian Kasprzak, podczas sesji sejmików województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego z okazji stulecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich wygłosił tekst roty przysięgi generała Hallera (więcej). Setną osobą, której wręczyliśmy medal była pani Eufemia Bolinowska, mieszkająca w Grębocinie obok Torunia (więcej).

 

Imienny medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis chcemy wręczyć każdej osobie, która ukończyła setny rok życia. W związku z tym zapraszamy  do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które w 2020 roku kończą sto lat, a także osób, powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl .

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 lutego 2020 r.

 

Spotkanie przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej z Kazimierzem Maciejewskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPSpotkanie przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej z Kazimierzem Maciejewskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPSpotkanie przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej z Kazimierzem Maciejewskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPSpotkanie przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej z Kazimierzem Maciejewskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPSpotkanie przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej z Kazimierzem Maciejewskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP