Aktualności

Fot. Sky Drone Studio
Fot. Sky Drone Studio

Budowa na Bielanach – w połowie roku pierwsze przeprowadzki

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Toruniu pracuje już nad logistyką przeprowadzek oddziałów i pozostałych komórek lecznicy do nowych budynków, powstałych w wyniku finiszującej obecnie rozbudowy kompleksu placówki. Wiadomo już, że w połowie roku do przeznaczonych dla nich pomieszczeń przeniosą się poradnie przyszpitalne, a oddział ratunkowy i zespół sal operacyjnych, którym dedykowano przestrzenie w nowym budynku głównym, do końca roku. Niedzielne zwiedzanie budowy wznowimy wiosną.

Przeprowadzki zostaną przygotowane tak, by były jak najmniej uciążliwe dla pacjentów, personelu i odwiedzających – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Tymczasem prace w kompleksie na Bielanach idą pełną parą. W nowym budynku głównym – to ten, który z lotu ptaka wygląda jak olbrzymie H – a także w pawilonach segmentu zakaźnego i segmentu psychiatrycznego oraz pawilonie apteki i administracji trwają obecnie prace wykończeniowe i montaż wyposażenia. W przypadku szpitala ta część procesu inwestycyjnego zajmuje bardzo dużo czasu. Na tym etapie instaluje się bowiem m. in. urządzenia robota aptecznego, wbudowane elementy sprzętu diagnostycznego, urządzenia sal operacyjnych, specjalne sufitowe instalacje dezynfekujące powietrze, wbudowane meble. Ekipy fachowców zaangażowane są też w szybko postępujące standardowe prace wykończeniowo-montażowe – montaż ścian działowych i wind, malowanie, układanie płyt i wykładzin, montaż okładzin, sufitów i instalacji łazienkowych – oraz roboty związane z drogowym systemem komunikacyjnym szpitalnego miasteczka (drogi dojazdu dla karetek, dojazd do parkingu, ciągi piesze).

W marcu powinny się zakończyć wszystkie prace w pomieszczeniach przeznaczonych dla administracji WSZ, a w maju w tych, w których funkcjonować będzie zautomatyzowana, oparta o zrobotyzowany system, szpitalna apteka. Także w maju powinny być gotowe pawilony dla oddziałów zakaźnych i szpitalnych poradni oraz oddziałów psychiatrycznych. Zakładamy, że zakończenie robót w budynku głównym będzie miało miejsce pod koniec sierpnia.

Od tego, jak przebiegać będą przeprowadzki zależy ostateczne zakończenie montażu łączników, które zapewnią (pod dachem) komunikację między wszystkimi budynkami kompleksu. Inwestor, którym jest marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne (KPIM), i Budimex, który jest generalnym wykonawcą, zakładają, że będzie to możliwe na przełomie listopada i grudnia.

KPIM pracuje nad wstępną dokumentacją dotyczącą zastąpienia starego głównego budynku nowym obiektem, który spełniał będzie standardy funkcjonalne.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł pochłonie najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach naszego medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

7 lutego 2020 r.

Fot. Sky Drone StudioFot. Sky Drone StudioFot. Sky Drone StudioFot. Sky Drone StudioFot. Sky Drone StudioFot. Sky Drone StudioFot. Sky Drone StudioFot. Sky Drone StudioFot. Sky Drone Studio