Aktualności

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM
Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Szpital na Bielanach: przeprowadzki w przyszłym roku

Finiszuje budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Trwają prace wykończeniowe, procedury odbiorowe i instalacja wyposażenia, w tym sprzętu i aparatury medycznej najnowszej generacji. Przenosiny oddziałów i pozostałych jednostek lecznicy do nowych budynków w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Bryły wszystkich budynków nowego szpitalnego miasteczka już stoją. W nowym budynku głównym montowane są meble i sprzęt medyczny wymagające wbudowania, trwają też finalne prace przy płycie umieszczonego na dachu lądowiska helikopterów medycznych oraz montaż stalowej konstrukcji schodów w atrium i konstrukcji szybów wind. Ten obiekt, w kształcie litery H, stanie się sercem całego kompleksu. Znajdą się tu m. in. oddział ratunkowy i główny blok operacyjny.

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM  
Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Pawilony przeznaczone dla oddziałów zakaźnych i przychodni przyszpitalnych oraz oddziałów psychiatrycznych są na etapie zaawansowanych prac wykończeniowych. Ekipy wykonawcze montują ściany działowe, okładziny ścienne, sufity podwieszane i rolety zewnętrzne, kładą tynki i farby ścienne.

W budynku apteki i szpitalnej administracji, po ostatnich poprawkach wykończeniowych i montażowych, trwają procedury odbiorowe. To w tym pawilonie działał będzie robot apteczny. Szpitalna apteka będzie bowiem w pełni zautomatyzowana. Leki – w gotowych, imiennych pakietach dla każdego pacjenta – trafią na oddziały za pomocą systemu poczty pneumatycznej.

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM  

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Wcześniej oddano już do użytku budynek parkingowy i budynki techniczne mieszczące m. in. generator prądotwórczy i kotłownię olejową (awaryjne zasilanie energetyczne i cieplne), garaż dla karetek i podziemny neutralizator ścieków. Gotowa jest też nowa portiernia i zlokalizowana z nią pod jednym dachem rozprężalnia gazów medycznych.

Wśród świeżo zakupionego sprzętu medycznego są m. in. angiograf operacyjny z echokardiografem, dwa tomografy komputerowe, aparat do badań metodą rezonansu magnetycznego, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, 9 zestawów laparaskopowych i wyposażenie centralnej sterylizatornii.

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM  

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Przed nami jeszcze odbiory inwestorskie najważniejszych budynków, które muszą potrwać, bo testowanie złożonych systemów energetycznych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych ma swoje prawa i wymaga czasu.

– Nowy kompleks szpitala na Bielanach będzie wyposażony w wiele funkcjonalnych systemów z dziedziny racjonalności energetycznej i inne rozwiązania przyjazne środowisku, w tym gazowe pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, a także system umożliwiający wykorzystywanie wody deszczowej w celach sanitarnych – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM  

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydajemy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach naszego medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia.

 Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, spółka samorządu województwa, która jest inwestorem przedsięwzięcia, pracuje nad wstępną dokumentacją dotyczącą zastąpienia starego głównego budynku nowym obiektem, który spełniał będzie standardy funkcjonalne.

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM  

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

14 sierpnia 2019 r.