Aktualności

Maski chronią nas i innych

Od czwartku (16 kwietnia) na terenie całego kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Marszałek już przed świętami zachęcał do stosowania tego środka ochrony osobistej. Zapraszamy do zapoznania się z instrukcją, jak samodzielnie wykonać maskę. Urząd Marszałkowski systematycznie od blisko trzech tygodni redystrybuuje maseczki zamówione przez samorządy lokalne z naszego regionu.

– Epidemia Covid-19 stawia nas indywidualnie i jako społeczność, przed niezwykle trudnym zadaniem. Jednym ze sposobów na zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa jest noszenie maseczek ochronnych. Bądźmy odpowiedzialni i w trosce o zdrowie własne i innych, stosujmy się do tych zaleceń – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Maseczkę możemy szybko i w prosty sposób wykonać samodzielnie w domu. Potrzebujemy do tego T-shirtu lub kawałka materiału i dwóch gumek. Pełna instrukcja dostępna jest tutaj.

Urząd Marszałkowski od blisko trzech tygodni koordynuje redystrybucję masek przeciwwirusowych, produkowanych przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO). Przed świętami do samorządów lokalnych dostarczono już 50 tysięcy maseczek. Zostali w nie wyposażeni m.in. pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej oraz obsługa transportu publicznego. Obecnie trafia do nich kolejna szósta transza – 10 tysięcy sztuk.  Redystrybucja odbywa się zgodnie z zapotrzebowaniami zgłaszanymi przez gminy, miasta i starostwa powiatowe naszego województwa.

Z inicjatywy marszałka przygotowano program przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce naszego regionu, który opiewa na łączną kwotę 740 milionów złotych. W pakiecie znalazły się m.in. wsparcie dla szpitali, dotacje i pożyczki dla przedsiębiorstw, nowe rozwiązania na rzecz instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz zakupy i dystrybucja środków ochrony osobistej. Więcej w naszym materiale.

Czytaj także:

 

Środki na realizację wartego 740 milionów złotych, samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.   Wykorzystano dostępne jeszcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014 – 2020  wolne środki, na co zgodziła się  Komisja Europejska.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

14 kwietnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2020 r.