Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Marszałkowskie stypendia dla artystów

Perkusista, wiolonczelistka, kompozytorzy, przedstawiciele sztuk plastycznych oraz promotorzy kultury – znamy listę dwanaściorga utalentowanych kujawsko-pomorskich artystów, którzy otrzymają stypendia marszałka województwa w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Wsparcie wynosi od 5 do 10 tysięcy złotych.

– Poprzez wyróżnienie przedstawicieli różnych dziedzin kultury, pragniemy pokazać bogactwo sztuki i docenić konkretnych ludzi, ich pasję, talent i poświęcenie. Od lat z dumą wspieramy naszych twórców, animatorów kultury i opiekunów zabytków w realizacji ich artystycznych projektów. To konkretne przedsięwzięcia artystyczne, które często by nie powstały, gdyby nie wsparcie samorządu województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wojewódzkie stypendia artystyczne przyznawane dwa razy w roku to forma wsparcia finansowego udzielanego utalentowanym mieszkańcom regionu w różnym wieku. Są motywacją do podejmowania nowych wyzwań w sferze działalności artystycznej oraz pomagają realizować ciekawe projekty. Otrzymują je osoby zajmujące się twórczością artystyczną (między innymi w dziedzinie sztuki filmowej, rzeźby, plastyki, muzyki, literatury, teatru), upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

Pięcioro tegorocznych stypendystów to muzycy, pięcioro reprezentuje sztuki plastyczne, dwie osoby są promotorami kultury. Stypendyści pochodzą z Bydgoszczy, Torunia, Niemcza (w powiecie bydgoskim) i Biskupic (powiat toruński).

Druga edycja konkursu stypendialnego zostanie rozstrzygnięta latem. Na obie mamy w budżecie łącznie 150 tysięcy złotych.

W ubiegłym roku w ramach dwóch edycji programu stypendia otrzymało 30 artystów: Wsparcie wyniosło od 2,7 do 7 tysięcy złotych.

Czytaj

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

15 lutego 2022 r.