Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Bronimy manuskryptu – podpisz deklarację w sieci!

Książnica Kopernikańska uruchomiła stronę kodekskorwina.pl, na której można poprzeć deklarację z apelem do Sejmu o zaniechanie prac nad poselskim projektem ustawy o przekazaniu na rzecz Węgier będącego jej własnością cennego manuskryptu. Poparło ją już w internecie ponad 7 tysięcy osób. Poparcie dla naszego protestu przeciwko działaniom stanowiącym zagrożenie dla integralności polskiego dziedzictwa narodowego wyrażają też w oficjalnych stanowiskach instytucje, organizacje i osoby prywatne z całego kraju. Apel do Sejmu i rządu w sprawie manuskryptu Książnicy Kopernikańskiej Formularz poparcia deklaracji na stronie kodekskorwina.pl

Musimy apelować do serc wszystkich posłów, którzy zasiadają w polskim Sejmie, i odnieść się do ich sumień. To jest polska racja stanu! – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Stanowiska, oświadczenia, opinie i listy otwarte popierające nasz punkt widzenia w tej sprawie i podjęte przez nas działania napływają od instytucji, stowarzyszeń i osób prywatnych także spoza regionu. Niektóre, z wyrazami oburzenia i apelami o wycofanie się z tej szkodliwej koncepcji, skierowane są bezpośrednio do reprezentantów najwyższych władz Polski.

„Jest to inicjatywa szkodliwa i niemająca precedensu w porządku demokratycznym oraz obyczaju, stanowiąca naruszenie porządku prawnego – toteż wyrażamy wobec niej najgłębszy sprzeciw” – czytamy w piśmie Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów, skierowanym m.in. do wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, który jest też ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

„Kodeks stanowi nierozerwalną część dziedzictwa kulturowego Torunia i Rzeczpospolitej. Przetrwał na swoim miejscu liczne zawieruchy dziejowe. (…) [Oddanie go Węgrom] stwarzałoby niebezpieczny precedens i zagrożenie dla integralności polskiego dziedzictwa. Rozwinięcie się praktyki prowadzenia polityki zagranicznej za pomocą dowolnego dysponowania dobrami kultury sytuowałoby Polskę poza standardami cywilizowanego świata” – napisano w stanowisku Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk.

Kodeks „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem” – znajdujący się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu cenny zabytek piśmiennictwa – to stworzony przez włoskich mistrzów w połowie  XV wieku spisany w formie poematu swego rodzaju katalog kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych. Związana z Toruniem od XVI wieku księga jest jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia.

W najbliższy piątek (18 lutego) transmitowana online z Ratusza Staromiejskiego w Toruniu konferencja naukowa „Dlaczego kodeks Korwina powinien pozostać w Toruniu”  z udziałem m.in. bibliologa prof. Arkadiusza Wagnera i historyka literatury prof. Jana Malickiego. Link do transmisji wkrótce w naszej witrynie. 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

15 lutego 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego 2022 r.