Aktualności

Telekonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, 29 kwietnia 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Telekonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, 29 kwietnia 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałkowski pakiet antykryzysowy

740 milionów złotych – taka jest wartość samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Pakiet obejmuje wsparcie sprzętowe dla szpitali, dotacje i pożyczki dla przedsiębiorstw, nowe rozwiązania na rzecz instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz zakupy środków ochrony osobistej, a także e-szkołę, czyli pomoc w nauce uczniom szkół podstawowych i średnich.

 

Leczenie i ochrona zdrowia przede wszystkim

 

Na wsparcie dla szpitali składają się zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych, środków ochrony osobistej dla personelu i pacjentów oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych, a także finansowanie testów w kierunku koronawirusa. Dotyczy wszystkich publicznych szpitali w regionie – wojewódzkich, klinicznych i powiatowych – a także Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

 

Wśród planowanych zakupów m.in. 158 respiratorów, 11 ambulansów, aparatura do pozaustrojowego natleniania krwi, kardiomonitory, defibrylatory, aparaty RTG i USG, a także dedykowane systemy informatyczne. Te ostatnie to m.in. system do pracy zdalnej dla lekarzy radiologów,  umożliwiający ocenę i opis materiału diagnostycznego poza szpitalem. Inne rozwiązanie teleinformatyczne, wykorzystujące m.in. telefony komórkowe pacjentów i szpitalne wi-fi, pozwoli na zdalną komunikację głosową pacjentów z personelem pielęgniarskim.

 

    

Zakupione środki ochrony osobistej udostępnimy także mniejszym podmiotom medycznym, które w obecnej sytuacji mają problemy z tego rodzaju zakupami. 

 

Łączna wartość medycznego segmentu pakietu to 130 milionów złotych.

 

Wsparcie strefy usług socjalnych

 

Środki ochrony osobistej dla ponad 11 tysięcy osób i dodatkowe wynagrodzenie (1000 zł brutto przez trzy miesiące) dla blisko 5 tysięcy pracowników na pierwszej linii, a także zakup 10 tysięcy testów diagnostycznych  – tak wygląda wart 41 milionów złotych segment wsparcia systemu usług społecznych.

 

Środki ochrony osobistej otrzyma w szczególności personel domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, ośrodków pomocy społecznej, schronisk i noclegowni dla bezdomnych. Chodzi, z jednej strony, o zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, z drugiej – o zapewnienie ciągłości pracy tych instytucji. Z tych samych powodów tego typu środki, przede wszystkim maski ochronne, przekażemy służbom mundurowym – policji i straży pożarnej.

 

Do koordynacji zakupów i dystrybucji testów w kierunku Covid-19 marszałek województwa powołał zespół składający się ze specjalistów od zamówień publicznych, ekspertów medycznych i ekspertów w dziedzinie usług społecznych, a także przedstawicieli starostów i prezydentów miast. To właśnie samorządy powiatowe i miasta na prawach powiatu, jako podmioty zarządzające m.in. domami opieki społecznej, są naszymi partnerami w tym projekcie. Zakupów dokonamy grupowo, bo taki tryb pozwala na uzyskanie niższych cen. Pierwsze testy wśród personelu domów pomocy społecznej już są wykonywane. Zrobiono je w DPS-ach powiatów aleksandrowskiego, brodnickiego, bydgoskiego, golubsko-dobrzyńskiego, wąbrzeskiego, świeckiego, nakielskiego i  żnińskiego.

 

Na wypadek, gdyby opisane działania okazały się niewystarczające, przygotowujemy

interwencyjne ośrodki opieki nad osobami starszymi. Chodzi o sytuację, w której nie mogłyby one uzyskać pomocy w miejscach zamieszkania lub domach opieki, w których aktualnie przebywają. 

 

Zobacz:

 

Ratunek dla gospodarki

 

Blisko pół miliarda złotych – taka jest wartość wsparcia dla gospodarki w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Podstawowym instrumentem wsparcia firm są bardzo korzystne pożyczki udzielane przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy – funkcjonujące już pożyczki obrotowe oraz uruchamiane właśnie pożyczki płynnościowe.

 

Marszałkowskie wsparcia dla gospodarki

 

Mikrogranty to dotacje inwestycyjne w wysokości do 60 tys. złotych, adresowane do małych i średnich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. Mogą stanowić nawet 95 proc. wartości przedsięwzięcia. Dodatkową zachętą jest z pewnością niezwykle łatwe aplikowanie o te pieniądze. Wnioski, w bardzo uproszczonej formule, będzie można składać online za pomocą dedykowanego formularza. Nad programem mikrograntowym pracuje Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego. W ciągu najbliższych dni TARR uruchomi infolinię, a w połowie maja ogłosi nabór.  

 

E-bony – na 25 tysięcy, 100 tysięcy lub ćwierć miliona złotych, w zależności od wielkości firmy – pozwolą kujawsko-pomorskim przedsiębiorcom zorganizować pracę zdalną i obsługę klientów w sieci, a nawet zmodyfikować profil działalności. Opłaceni przez samorząd województwa fachowcy zrobią diagnozę technologiczną, zarekomendują możliwe rozwiązania, skroją na miarę i wdrożą narzędzia z wykorzystaniem usług w chmurze obliczeniowej. E-bon to także zakup licencji na usługi w chmurze – dostęp do infrastruktury i oprogramowania, administrowanie stronami www, wirtualne środowiska pracy. Zakładany na dwa lata projekt z budżetem 9 milionów złotych przygotowuje także TARR. Pierwsze e-bony trafią do firm jeszcze tego lata.

 

 

Marszałkowski Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu udziela przedsiębiorcom wsparcia na ochronę miejsc pracy oraz koordynuje pomoc udzielaną firmom i osobom samozatrudnionym przez powiatowe urzędy pracy w całym regionie w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej. Samorząd województwa dołożył do tych instrumentów 70 milionów złotych z naszego RPO.

 

 

Nasza e-szkoła

 

Trwa siódmy tydzień zajęć w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej, jak dotąd jedynej takiej w kraju. Nasz projekt okazał się strzałem w dziesiątkę – 300 lekcji, 1,3 miliona wyświetleń praktycznie z całego świata. Początkowo ofertę adresowaliśmy do ósmoklasistów i maturzystów, ale już  w drugim tygodniu zajęć rozszerzyliśmy ją o propozycje dla uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i pozostałych klas szkół ponadpodstawowych. Wprowadziliśmy też wsparcie psychologiczne, zajęcia z religii i wychowanie fizyczne.  

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 kwietnia 2020 r.

 

Telekonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, 29 kwietnia 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTelekonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, 29 kwietnia 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTelekonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, 29 kwietnia 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTelekonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, 29 kwietnia 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTelekonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, 29 kwietnia 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTelekonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, 29 kwietnia 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTelekonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, 29 kwietnia 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTelekonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, 29 kwietnia 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTelekonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, 29 kwietnia 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP