Aktualności

W ramach akcji zebraliśmy już kilkaset książek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
W ramach akcji zebraliśmy już kilkaset książek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Podziel się książkami z seniorami

Osoby starsze dotkliwie odczuwają skutki zawieszenia działalności instytucji kultury, w tym bibliotek. Aby umożliwić im dalsze obcowanie z literaturą i umilić czas spędzony w domu, zbieramy dla nich książki. Wszystkich, którzy chcą wesprzeć naszą akcję i podzielić się ciekawymi pozycjami, zachęcamy do przejrzenia swoich biblioteczek.

 

Publikacje prosimy zostawiać w oznakowanych pojemnikach, które znajdują się przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz przed przedstawicielstwami urzędu w: Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu i Grudziądzu. Do tej pory zebraliśmy kilka kartonów książek, które po przejściu specjalnej procedury bezpieczeństwa, systematycznie przekazujemy seniorom.

 

– To właśnie osoby starsze, przedstawiciele pokoleń, które generalnie dużo czytają, szczególnie dotkliwie odczuwają brak dostępu do publicznych księgozbiorów. Jestem zadowolony, że nasza inicjatywa została tak dobrze przyjęta zarówno przez seniorów, jak i darczyńców, którzy chętnie dzielą się zawartością biblioteczek i regałów. Zachęcam do włączenia się do akcji – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

 

Zebraliśmy już kilka kartonów publikacji, które mogą zaspokoić różne zainteresowania i gusty literackie. Pierwsza partia trafiła do osiemdziesięciorga starszych osób, podopiecznych powstałych ze wsparciem z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego dziennych domów opieki w Górznie (powiat brodnicki) i Przysieku (powiat toruński). Obecnie przygotowujemy książki, które trafią do domów kombatantów w regionie.

 

Specjalnie oznakowane kartony, w których można zostawiać publikacje, znajdują się przed gmachem głównym Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy placu Teatralnym 2 i przed biurowcem przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 73 oraz przed przedstawicielstwami:

  • w Bydgoszczy przy ulicy Jagiellońskiej 9,
  • we Włocławku przy ulicy Bechiego 2,
  • w Inowrocławiu przy Alei Niepodległości 4,
  • w Grudziądzu przy ulicy Waryńskiego 4.

 

Książki można przekazać także poza godzinami pracy przedstawicielstw, wówczas prosimy o zostawianie ich w torbach i umieszczenie na bramce wejściowej.

 

W celu zachowania najwyższych środków ostrożności książki odbywają dwutygodniową „kwarantannę” i są dezynfekowane za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Następnie zamykamy je w kontenerach. Pod wskazane adresy dostarczają je żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy docierają do seniorów przy okazji dowożenia im bezpłatnych posiłków. W kolejnym etapie chcemy przekazać książki do samorządów lokalnych, które zajmą się ich rozdystrybuowaniem na swoich terenach. 

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 marca 2020 r.

 

W ramach akcji zebraliśmy już kilkaset książek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPW ramach akcji zebraliśmy już kilkaset książek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPW ramach akcji zebraliśmy już kilkaset książek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPW ramach akcji zebraliśmy już kilkaset książek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPW ramach akcji zebraliśmy już kilkaset książek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPW ramach akcji zebraliśmy już kilkaset książek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2020 r.