Aktualności

Dary dla mieszkańców wsi Mierucin w parafii Wąwelno w gminie Sośno, fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Dary dla mieszkańców wsi Mierucin w parafii Wąwelno w gminie Sośno, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Marszałkowska pomoc dla Wąwelna i okolic

Do Wąwelna w gminie Sośno trafiło 7 września 100 paczek z darami przeznaczonymi dla rodzin dotkniętych skutkami sierpniowych nawałnic. Marszałkowską pomoc doraźną na terenach objętych kataklizmem prowadzimy w oparciu o parafie Kościoła katolickiego.

 

W paczkach znajdują się rzeczy najbardziej przydatne ludziom, którzy utracili dorobek życia, a często i dach nad głową, a teraz bytują w naprawdę trudnych warunkach – solidnie zapakowana żywność, środki czystości i higieny osobistej, koce i pościel, a dla rodzin z dziećmi także wyprawki szkolne dla dzieci.

 

– To kolejna już transza wsparcia. Na początku akcji ratunkowej, w pierwszych dniach po przejściu nawałnicy, samorząd województwa przekazał interweniującym w rejonie kataklizmu formacjom Ochotniczej Straży Pożarnej pilarki do usuwania połamanych i powalonych drzew i specjalistyczne plandeki do tymczasowego pokrywania zniszczonych dachów. W ślad za tym wysłaliśmy tam pierwsze paczki pomocy doraźnej. Przygotowujemy też kolejne kroki – pomoc w zakupach w sprzętu gospodarstwa domowego, a także bezpłatne ferie zimowe dla dzieci. Planujemy też projekty, których celem będzie odtworzenie zniszczonej infrastruktury, i zabiegamy w Komisji Europejskiej o możliwość zaangażowania środków Unii Europejskiej na uruchomienie programu ożywienia gospodarczego tej części województwa – przypomina marszałek Piotr Całbecki

 

Gmina Sośno w powiecie sępoleńskim to obszar najbardziej w naszym regionie zniszczony w wyniku gwałtownych burz, które przeszły przez Polskę w nocy z 11 na 12 sierpnia. Do niej jako pierwszej trafiła marszałkowska pomoc doraźna, przeznaczona dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji. 26 sierpnia, z inicjatywy samorządowych władz województwa, przy wielkim sprzątaniu skutków nawałnicy pracowała tam społecznie grupa wolontariuszy, a psycholodzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu spotykali się z mieszkańcami tamtejszych wsi oferując wsparcie w pokonaniu ponawałnicowej traumy. 

 

Do rodzin w powiatach sępoleńskim, tucholskim, żnińskim, nakielskim i bydgoskim, które po przejściu kataklizmu znalazły się w najtrudniejszej sytuacji, trafiło już wcześniej 360 pakietów pomocowych, 160 wyprawek szkolnych i 70 koców. Dziś, jutro i w poniedziałek nasze transporty zawiozą dary – 334 pakiety pomocowe i 4 wyprawki szkolne – do parafii w dziewięciu gminach (Sośno, Sicienko, Szubin, Gostycyn, Kęsowo, Gąsawa, Janowiec Wielkopolski, Rogowo i Żnin) oraz do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowcu Wielkopolskim.

 

Zobacz też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 września 2017 r.

 

Dary dla mieszkańców wsi Mierucin w parafii Wąwelno w gminie Sośno, fot. Tymon Markowski dla UMWKPDary dla mieszkańców wsi Mierucin w parafii Wąwelno w gminie Sośno, fot. Tymon Markowski dla UMWKPDary dla mieszkańców wsi Mierucin w parafii Wąwelno w gminie Sośno, fot. Tymon Markowski dla UMWKPDary dla mieszkańców wsi Mierucin w parafii Wąwelno w gminie Sośno, fot. Tymon Markowski dla UMWKPDary dla mieszkańców wsi Mierucin w parafii Wąwelno w gminie Sośno, fot. Tymon Markowski dla UMWKPDary dla mieszkańców wsi Mierucin w parafii Wąwelno w gminie Sośno, fot. Tymon Markowski dla UMWKP