Aktualności

W ubiegłym roku uczestnicy warsztatów płynęli statkiem z Grudziądza do ujścia Wisły, fot. UM w Grudziądzu

Rzeki lustrami miast – warsztaty na wodzie

O rewitalizacji obszarów nadrzecznych miast regionu rozmawiali uczestnicy czwartkowej (7 września) konferencji naukowo-samorządowej dotyczącej problematyki śródlądowych dróg wodnych. Spotkanie organizowane w formie warsztatów terenowych odbyło się podczas rejsu Brdą i Wisłą z Bydgoszczy do Torunia. To kolejna odsłona obchodów Roku Rzeki Wisły.

 

– Gospodarcze wykorzystanie wody to część naszej tradycji. Związki z rzeką trwale ukształtowały oblicza największych miast regionu: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka i Grudziądza. W Kujawsko-Pomorskiem pielęgnujemy to dziedzictwo – rewitalizujemy nadrzeczne tereny, zabiegamy też o przywrócenie masowego transportu towarów na szlakach wodnych – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Województwo kujawsko-pomorskie jest szczególnym miejscem na hydrologicznej mapie kraju. To właśnie tu krzyżują się dwie Międzynarodowe Drogi Wodne E40 i E70, a także funkcjonuje jedyny na dolnej Wiśle stopień wodny we Włocławku. Unikalne położenie i problemy związane z rewitalizacją obu dróg wodnych determinują nas do podejmowania kolejnych starań, mających na celu przywrócenie Wiśle jej wyjątkowego miejsca w systemie transportowym kraju.

 

Organizowane od 2007 roku naukowo-samorządowe konferencje dotyczące tematyki wodnej na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń środowisk zainteresowanych gospodarczym wykorzystaniem rzek: naukowców, samorządowców, przedsiębiorców, ekologów oraz instytucji administracji rządowej. Od kilku lat spotkanie ma formę warsztatów organizowanych w trakcie rejsów na Wiśle. Spotkania organizują Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Żegluga Bydgoska.

 

W tym roku uczestnicy warsztatów najpierw przepłynęli z bydgoskiego Rybiego Rynku do Brdyujścia , a następnie statkiem „Wanda” do Torunia. Hasło tegorocznych warsztatów – „WODA LUSTREM MIASTA – WATERFRONTY” – kładzie szczególny nacisk na temat rewitalizacji obszarów nadwodnych Bydgoszczy i Torunia z uwzględnieniem przykładów innych miast nadwiślańskich. W trakcie spotkania była mowa o pojęciu waterfrontów (terenów ulokowanych nad wodą), dobrych praktykach w rewitalizacji z Polski i Europy oraz o wpływie nadrzecznej infrastruktury na wizerunek miasta. W warsztatach uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Program warsztatów

 

Samorząd województwa systematycznie wspiera rewitalizację nadrzecznej infrastruktury w miastach regionu. W ostatnich latach wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło między innymi na rewitalizację Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy, odnowę bulwarów w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, a także budowę przystani wodnych w Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku i Nakle nad Notecią.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 września 2017 r.

 

Uczestnicy warsztatów podczas rejsu Brdą, fot. Jarosław ŁącznyUczestnicy warsztatów podczas rejsu Brdą, fot. Jarosław ŁącznyUczestnicy warsztatów podczas rejsu Brdą, fot. Jarosław ŁącznyUczestnicy warsztatów podczas rejsu Brdą, fot. Jarosław ŁącznyUczestnicy warsztatów podczas rejsu Brdą, fot. Jarosław Łączny