Aktualności

Wykonawca przebudowy drogi ze Stolna do Wąbrzeźna kontynuuje poszerzanie pasa drogowego, fot. Trakcja PRKiI
Wykonawca przebudowy drogi ze Stolna do Wąbrzeźna kontynuuje poszerzanie pasa drogowego, fot. Trakcja PRKiI

Drogi w budowie

Trwają gruntowne przebudowy pięciu dróg wojewódzkich finansowane w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To zadania, które poprawią bezpieczeństwo, płynność ruchu i komfort jazdy na ważnych regionalnych trasach. W przyszłym tygodniu planowane jest rozpoczęcie prac na moście w ciągu modernizowanej drogi nr 251 w Żninie.

 

– Wiele naszych  inwestycji  na drogach wojewódzkich realizujemy we współpracy z samorządami lokalnymi. Uruchomiliśmy już pięć dużych zadań finansowanych w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach których kompleksową przebudowę przejdzie ponad 100 kilometrów dróg. W trakcie są też między innymi inwestycje związane z przebudową ważnych skrzyżowań i odnową nawierzchni.  – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.

 

Droga Żnin – granice województwa

Zaawansowane prace prowadzone są na drodze wojewódzkiej nr 251 w powiecie żnińskim, gdzie przy udziale środków z naszego RPO modernizowany jest 15-kilometrowy odcinek od Żnina do granicy województwa. W ramach inwestycji jezdnia otrzyma szerokość 7 metrów i zostanie wzmocniona. Powstanie 28 skrzyżowań z drogami powiatowymi i gminnymi, przy trasie pojawią się też ciągi pieszo-rowerowe – to możliwe dzięki współpracy z samorządami lokalnymi – gminą Żnin i Janowiec Wielkopolski. W tej chwili wykonywane są nowa podbudowa i kanalizacja. Zaczynają się roboty ziemne pod ciąg pieszo-rowerowy i chodniki. Kierowcy muszą się liczyć z ruchem wahadłowym na 7 odcinkach. W przyszłym tygodniu (12 września) planowane jest rozpoczęcie prac na moście w Żninie (przeprawa będzie wyłączona z ruchu – zaplanowano objazdy). Wykonawca – firma Eurovia, po uwagach Zarządu Dróg Wojewódzkich, zakontraktował dodatkowy sprzęt budowlany i wydłużył czas pracy. Ma to gwarantować dotrzymanie zakończenia prac w połowie przyszłego roku.

 

Droga Lipno – granice województwa

Trwają też prace budowlane na 22-kilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa. W ramach inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe na odcinkach Lipno-Wierzbick oraz Jasień-Kamień Kotowy. Nowa konstrukcja drogi powstanie w pierwszej kolejności  na odcinku od Jasienia do Kamienia Kotowego. Jest on obecnie wyłączony z ruchu, kończy się tam rozbiórka starej nawierzchni. Objazdy wytyczono przez miejscowości Wielgie i Chalin. Wykonawca przygotowuje się do przebudowy przepustów i wykonywania nowej podbudowy. Prowadzone są też roboty ziemne pod chodniki i ciąg pieszo-rowerowy.

 

Droga Brześć Kujawski – Kowal

Z objazdami trzeba się także liczyć na drodze wojewódzkiej nr 265 z Brześcia Kujawskiego do Kowala, gdzie trwa przebudowa 19-kilometrowego odcinka. Jezdnia  po zakończeniu modernizacji zyska szerokość 7 metrów, ma być też odporna na powstawanie kolein. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi – gminami Brześć Kujawski, Włocławek, Kowal i miastem Kowal, przy trasie powstaną bezpieczne, oddzielone od jezdni ciągi pieszo-rowerowe. Obecnie drogowcy rozbierają starą konstrukcję drogi na odcinku pomiędzy Gużlinem i Kruszynem. Wykonywane są też prace związane z usuwaniem kolizji z sieciami znajdującymi się pod ziemią.

 

Droga Stolno – Wąbrzeźno

Wykonawca przebudowy 29-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 548 ze Stolna do Wąbrzeźna również poszerza front robót. W tej chwili skupia się pracach związanych z sieciami biegnącymi w pasie drogowym (wodociągi, kanalizacja, telekomunikacja, sieci energetyczne). Poza tym kontynuuje poszerzanie pasa drogowego i usuwanie korzeni po wyciętych drzewach. Te prace na razie nie wiążą się z koniecznością zamykania drogi, ale kierowcy muszą liczyć się z przewężeniami i ograniczeniem prędkości. W ramach inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Dzięki wsparciu samorządów lokalnych – gmin Stolno, Lisewo, Płużnica, Ryńsk oraz miasta Wąbrzeźno – na całym zmodernizowanym odcinku powstaną bezpieczne, oddzielone od jezdni ciągi pieszo-rowerowe. Trasa ominie miejscowość Kamlarki od strony północnej – pozwoli to uniknąć wyburzeń, zniknie także niebezpieczny łuk pomiędzy Cepnem i Kamlarkami – droga zostanie tam poprowadzona nowym śladem. Na całej trasie wybudowanych będzie 7 skrzyżowań z ruchem okrężnym.

 

Droga Tuchola- Świecie

Trwają też przygotowania do rozpoczęcia przebudowy dwóch fragmentów drogi nr 240 z Tucholi do Świecia. Inwestycja obejmuje 12-kilometrowy odcinek od skrzyżowania ul. Warszawskiej i Nowodworskiego w Tucholi do Bysławia oraz 3-kilometrowy fragment pomiędzy miejscowością Polski Konopat i drogą krajową nr 91 w Świeciu. Jezdnia po przebudowie zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. W realizacji inwestycji uczestniczą samorządy lokalne, które przekazały 2,5 miliona złotych na budowę ścieżek rowerowych. Aktualnie wykonawca organizuje zaplecze budowy i prowadzi dodatkowe badania geologiczne.  

 

Prowadzone są też prace zmierzające do uruchomienia kolejnych 9 zadań na kujawsko-pomorskich drogach, które będą finansowane w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Środki z RPO trafią na przebudowę w sumie ponad 350 kilometrów dróg. Wartość tych przedsięwzięć szacowana jest na 600 milionów złotych.

 

W trakcie są też zadania realizowane z budżetu województwa – WIĘCEJ

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

7 września 2017 r.