Aktualności

Nowoczesny blok żywieniowy w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Nowoczesny blok żywieniowy w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Lśniąca kuchnia i smaczne szpitalne posiłki w Świeciu

Pacjentom Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu służy już nowoczesny blok żywieniowy placówki, serwujący smaczne pełnowartościowe posiłki. Jesienią zostanie tu uruchomiona kawiarenka, będąca m. in. miejscem spotkań z odwiedzającymi.

 

– Żywienie w placówkach leczniczych to jedna z bardzo ważnych kwestii. Wiadomo, że zbilansowana, właściwie skomponowana dieta jest elementem terapii w wielu chorobach, a jakość posiłków i standard ich serwowania może istotnie wpływać na dochodzenie do zdrowia i nastrój pacjentów – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Nowy blok żywieniowy lecznicy w Świeciu daje wszelkie gwarancje, że będzie karmić bardzo dobrze.

 

Kapitalny remont budynku kuchni, podobnie jak modernizacja części pawilonów mieszczących oddziały szpitalne oraz wymiana sieci sanitarnej i energetycznej w szpitalnym kompleksie, został przeprowadzony w pierwszym etapie kujawsko-pomorskiego medycznego pakietu stulecia, czyli marszałkowskiego programu modernizacji wszystkich lecznic wojewódzkich. Teraz zakupiono supernowoczesne wyposażenie – kuchnia lśni od błyszczącej wysokiej jakości stali, z której wykonano blaty robocze, płyty grzewcze, urządzenia chłodnicze, okapy i elementy systemu wentylacyjnego, a także wszystkie pozostałe niezbędne urządzenia. W czerwcu szpital otrzymał samochód izotermiczny do przewożenia posiłków na oddziały. Warto podkreślić, że pacjenci ze Świecia spożywają posiłki w znajdujących się na wszystkich oddziałach jadalniach.  

 

Od jesieni leczące się tu osoby będą miały do dyspozycji także kawiarenkę, w której będą się mogły spotykać z rodzinami i bliskimi.

 

Podlegający samorządowi województwa Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu jest miejscem leczenia chorych z zaburzeniami psychicznymi oraz terapii uzależnień, działają tu też oddziały psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu. Cztery lata temu uruchomiono poradnię leczenia uzależnień, prowadzącą m.in. psychoterapię uzależnień (dla osób uzależnionych, osób współuzależnionych oraz najbliższych uzależnionego). Kompleksowa modernizacja placówki (kolejne pawilony terapeutyczne, szpitalne sieci, budynki administracyjny i techniczny) jest kontynuowana w drugim etapie naszego medycznego pakietu stulecia. Wiosną lecznica otrzymała 7 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na termomodernizację budynków, uwzględniającą między innymi wymianę okien i pokrycia dachów, ocieplenie ścian (bez ingerencji w zabytkowe elewacje), modernizację systemu grzewczego oraz montaż kolektorów słonecznych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 lipca 2018 r.  

 

Nowoczesny blok żywieniowy w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPNowoczesny blok żywieniowy w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPNowoczesny blok żywieniowy w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPNowoczesny blok żywieniowy w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPNowoczesny blok żywieniowy w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPNowoczesny blok żywieniowy w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPNowoczesny blok żywieniowy w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPNowoczesny blok żywieniowy w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP