Aktualności

W ośrodki Braille'a w Bydgoszczy dobiegł końca remont 12 pracowni i budowa 2 nowych warsztatów do nauki zawodu. Wkrótce rozpocznie się wyposażanie pracowni w nowoczesny sprzęt, fot. Filip Kowalkowski
W ośrodki Braille'a w Bydgoszczy dobiegł końca remont 12 pracowni i budowa 2 nowych warsztatów do nauki zawodu. Wkrótce rozpocznie się wyposażanie pracowni w nowoczesny sprzęt, fot. Filip Kowalkowski

Marszałkowskie inwestycje edukacyjne

Dobiega końca rozbudowa bydgoskiego ośrodka „Braille’a” o nowe pracownie dydaktyczne. Do rozbudowy i modernizacji przygotowują się także inne marszałkowskie placówki edukacyjne, w tym bydgoski „Maczek” oraz toruński „Korczak”.

 

– Budujemy pracownie do nauki zawodu dla osób z niepełnosprawnościami, przedszkola dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, stawiamy też na rozwój infrastruktury służącej podnoszeniu kwalifikacji osób dorosłych. To potrzebne i oczekiwane projekty inwestycyjne, które pomogą naszym placówkom dostosować zaplecze edukacyjne do najnowocześniejszych standardów. Część inwestycji jest na etapie prac budowlanych, kolejne chcemy rozpocząć w najbliższych miesiącach ­­– tłumaczy marszałek Piotr Całbecki. 

 

Nasze placówki edukacyjne

Pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego działa trzynaście placówek edukacyjnych. Wśród nich są kujawsko-pomorskie centra edukacji nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, szkoły medyczno-społeczne w Toruniu i Inowrocławiu, biblioteki pedagogiczne w Bydgoszczy i Toruniu, a także specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i zespoły szkół specjalnych w Bydgoszczy, Toruniu i Ciechocinku.

 

Trwa modernizacja „Braille’a”

W Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy dobiegł końca remont 12 pracowni i budowa 2 nowych warsztatów do nauki zawodu. Nowa infrastruktura będzie służyła kształceniu fachowców w zawodach: kelner, florysta, mechanik, monter maszyn i urządzeń, elektromechanik, ślusarz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, kucharz, technik masażysta, technik tyfloinformatyk oraz technik administracji.

 

Wkrótce rozpocznie się wyposażanie pracowni w nowoczesny sprzęt. Zakończenie projektu, który otrzymał ponad 3 miliony złotych dofinansowania z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego jest planowane jesienią tego roku.

 

Kolejna przygotowywana inwestycja w Ośrodku im. Louisa Braille’a to projekt polegający na adaptacji budynku przekazanego przez władze Bydgoszczy na potrzeby przedszkola dla dzieci z niepełnosprawnościami. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie 21 nowych miejsc przedszkolnych. Projekt jest na etapie przygotowywania dokumentacji. To zadanie, które ma szansę otrzymać dofinansowanie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Przedszkole, warsztaty zawodowe i basen w „Korczaku”

W Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Toruniu zaplanowano modernizację pomieszczeń na potrzeby warsztatów praktycznej nauki zawodu, budowę basenu rehabilitacyjnego, boiska wielofunkcyjnego, modernizację budynku internatu oraz poszerzenie sali gimnastycznej. To zadanie również będziemy wspierać środkami z naszego RPO – wartość projektu to 20 miliona złotych.

 

W ramach innego projektu przy „Korczaku” powstanie także specjalistyczne przedszkole na dzieci. Placówka przyjmie 26 maluchów w wieku 3-7 lat z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem lub z niepełnosprawnościami dotyczącymi wzroku i słuchu. Inwestycja będzie kosztowała ponad 5 milionów złotych, znaczną część tej kwoty pokryjemy środkami z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. To projekt zintegrowany – po realizacji części inwestycyjnej, środki z RPO trafią także na prowadzenie placówki oraz organizację dodatkowych zajęć.

 

Przetarg na wybór wykonawcy wszystkich inwestycji w „Korczaku” ruszy wkrótce.

 

Ośrodek im. gen. Maczka z nowymi warsztatami

W Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy powstanie w pełni wyposażony budynek warsztatów kształcenia praktycznego. Chodzi o stworzenie nowoczesnych warunków do kształcenia w takich zawodach jak monter elektronik, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, cukiernik, technik florysta, technik dentystyczny, technik usług kosmetycznych, fryzjer oraz technik ogrodnik.

 

To inwestycja, która także otrzyma wsparcie z naszego RPO – wartość projektu to 8,2 miliona złotych. Wkrótce ruszy przetarg, który wyłoni wykonawcę zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

 

Wkrótce kolejne inwestycje

W przygotowaniu są kolejne zadania inwestycyjne w marszałkowskich placówkach edukacyjnych, dla których powstają obecnie elementy dokumentacji i założenia montażu finansowego. W planach jest między innymi rozbudowa budowa 32 pracowni nauki zawodu w przyszłej siedzibie Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu przy ul. Konstytucji 3 Maja oraz rozbudowa Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Ośrodka Doskonalenia Zawodowego w Bydgoszczy, która pozwoli rozszerzyć ofertę edukacyjną tej placówki.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 lipca 2018 r.