Aktualności

Spotkanie z LGD w Więcborku, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Spotkanie z LGD w Więcborku, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

LGD: projekty w nowym okresie programowania

W obecnej perspektywie finansowej dzięki instrumentowi RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność) do lokalnych organizacji i przedsiębiorstw w naszym województwie trafiło łącznie blisko pół miliarda złotych. Wkrótce kolejne unijne rozdanie 2021-2027. Marszałek Piotr Całbecki spotkał się we wtorek (6 grudnia) z przedstawicielami LGD Nasza Krajna i LGD Bory Tucholskie w Więcborku (powiat sępoleński).

 

– Powierzając w ręce lokalnych społeczności środki oraz narzędzia, by z tych pieniędzy skorzystać, tworzymy budżet obywatelski w skali wojewódzkiej. W nadchodzącym okresie programowania lokalne grupy działania będą miały do dyspozycji kolejne 100 milionów euro. Jestem przekonany, że środki te pozwolą na realizację wielu zadań, odpowiadających potrzebom i oczekiwaniom lokalnych społeczności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Samorządowców, przedstawicieli lokalnych społeczności, organizacji pozarządowych, ochotniczych straży pożarnych i kół gospodyń wiejskich zaprosiliśmy na serię spotkań informacyjnych dotyczących projektów możliwych do zrealizowania w nowej unijnej perspektywie finansowej 2021-27. Spotkania odbyły się w: Kobylnikach (powiat inowrocławski), Wiągu (powiat świecki), Skrwilnie (w powiecie rypiński), Łysomicach, Złotorii (oba w powiecie toruńskim), Więcborku (powiat sępoleński), Radziejowie, Paterku (w powiecie nakielskim) i Bobrowie (powiat brodnicki). W pierwszym uczestniczyła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

 

1 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie dotyczące nadchodzącego konkursu na wybór lokalnych strategii rozwoju.

 

Lokalne grupy działania to 28 partnerstw (Mapa LGD), tworzonych przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy. Swoje inicjatywy aktywizujące mieszkańców realizują z udziałem środków europejskich, przekazanych im dzięki instrumentowi Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). Jesteśmy jedynym polskim regionem, który zastosował instrument RLKS zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach. 

 

W ramach RLKS Lokalne Grupy Działania dysponują środkami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze. W finiszującej perspektywie finansowej lokalne grupy działania miały do dyspozycji blisko pół miliarda złotych. Pieniądze te są nadal wydatkowane. Na początku przyszłego roku zostaną ogłoszone ostatnie nabory wniosków. Środki obecnej perspektywy w poszczególnych grupach działania.

 

Wydział Koordynacji RLKS

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 grudnia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 grudnia 2022 r.

 

Spotkanie z LGD w Więcborku, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSpotkanie z LGD w Więcborku, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSpotkanie z LGD w Więcborku, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSpotkanie z LGD w Więcborku, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSpotkanie z LGD w Więcborku, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSpotkanie z LGD w Więcborku, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP