Aktualności

Maria Murawska

Kulturalne wydarzenia weekendu

Recital chopinowski w Szafarni, gala tenorów w Ciechocinku, „Rzeka muzyki” w Bydgoszczy, plenerowy  spektakl Baja Pomorskiego na toruńskim Rynku Staromiejskim, a także muzyka z różnych stron świata – zbliżający się weekend daje wiele możliwości obcowania z kulturą.

 

Melomanów czeka prawdziwa muzyczna uczta. W niedzielę (12 lipca) zapraszamy do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni na recital fortepianowy Marii Murawskiej, utalentowanej pianistki, wykładowczyni Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i jurorki wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. W jej interpretacji zabrzmią mazurki oraz Sonata h-mol. Na koncert dojechać można Chopin Busem, który odjeżdża z Torunia (sprzed Urzędu Marszałkowskiego) o 15.30 oraz z Golubia-Dobrzynia (sprzed budynku Starostwa Powiatowego) o 16.30.Program koncertu na stronie Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.

W Ciechocinku w nadchodzący weekend finiszuje XI Wielka Gala Tenorów. W piątek (10 lipca) wieczorem w muszli koncertowej wieczór gwiazd z udziałem Aleksandra Teligi (bas) oraz Grzegorza Szostaka, Sylwii Strugińskiej i Katarzyny Trylnik, a w sobotę (11 lipca) koncert galowy w którym usłyszymy między innymi dużej klasy tenorów z Mołdawii. W niedzielę (12 lipca) galę zakończy spektakl muzyczny „ Był sobie dziad i baba – w kontuszu i z humorem” (w Teatrze Letnim). Szczegóły w oficjalnym serwisie internetowym Ciechocinka.  

W Bydgoszczy trwa” Rzeka muzyki”. To jedyne tego typu wydarzenie muzyczne w Polsce – cykl koncertów na wodzie z udziałem gwiazd światowego formatu. W niedzielę (12 lipca) o wystąpi formacja TurBiKon, czyli Grzegorz Turnau wraz z przyjaciółmi – muzykami jazzowymi Cezarym Konradem i Robertem Kubiszynem. Usłyszymy najbardziej znane utwory mistrza piosenki poetyckiej w zaskakujących  jazzowych aranżacjach. „Rzeka muzyki” to projekt łamiący stereotyp elitarności kultury wysokiej. Wszystkie koncerty odbywają się w otwartym amfiteatrze nad Brdą i są bezpłatne. Szczegółowy na stronie wydarzenia tutaj.

Miłośnicy muzyki etnicznej mogą udać się w piątek (10 lipca) do Muzeum Etnograficznego w Toruniu. O godzinie 18 rozpocznie się „Muzyczna podróż”  – koncert zespołów folklorystycznych z Bośni, Hercegowiny i Mołdawii. Szczegóły na stronie Muzeum Etnograficznego.

Tego lata w Bydgoszczy kino wychodzi  na ulicę – za sprawą „Filmowej blokady”, która  przegradzając ekranem ulicę Mostową zmienia most Sulimy-Kamińskiego w kinową widownię .W sobotę w programie film Woody’ego Allena „Cienie we mgle”. Więcej szczegółów na stronie organizatora, bydgoskiego Kina Orzeł.

W Toruniu mimo wakacji nie zamiera życie teatralne. Teatr Baj Pomorski przygotował  spektakl plenerowy „Legendy toruńskie” opowiadający między innymi o symbolice herbu Grodu Kopernika, ludowej etymologii nazwy miasta oraz historii receptury słynnych toruńskich katarzynek. Spektakl można obejrzeć w sobotę oraz w niedzielę (11 i 12 lipca). Szczegółowe informacje o przedstawieniu znaleźć można na stronie teatru.

Natomiast Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny zaprasza w sobotę na spotkanie z Agatą Tuszyńską, pisarką, reportażystka i poetką. Jej najbardziej znana, ale także  kontrowersyjna książka „Oskarżona: Wiera Gran”, opowiada historię śpiewaczki z warszawskiego getta oskarżonej po wojnie o kolaborację z Niemcami. Spotkanie ubarwi recital piosenek Wiery Gran w wykonaniu Aleksandry Lis przy akompaniamencie Tomasza  Lewandowskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

9 lipca 2015 r.