Aktualności

Fot. Andrzej Goiński

Kultura „na żywo” tylko do piątku

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym są obchody siedemdziesiątej rocznicy funkcjonowania toruńskiej Wozowni. Tę i inne propozycje prezentujemy w ramach cotygodniowych spotkań z kulturą.

 

Dziś (6 listopada) odbędzie się dzień otwarty wystaw przygotowanych z okazji siedemdziesięciolecia Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Wozownia udostępni trzy ekspozycje nawiązujące do historii miejsca oraz prezentowanej przez lata twórczości. W ramach dnia otwartego wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wernisaż odbędzie się  on-line na kanale społecznościowym instytucji.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na wystawę „Wspomnienie Aleksandry Domanowskiej (1930–2017) w 90. rocznicę urodzin”. Ekspozycję tworzą dary, jakie przekazali spadkobiercy zmarłej w 2017 roku włocławskiej artystki. Prezentowane dzieła stanowią zaledwie część bogatego zbioru, na który złożyły się rzeźby ceramiczne, malowane unikatowe talerze i patery fajansowe oraz formy szamotowe, tkanina i pamiątki osobiste.

 

Dziś (6 listopada) w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej będzie dostępna  instalacja multimedialna „Gabinet” poświęcona filmowi „Gabinet doktora Caligari”, z okazji 100-lecia jego premiery. W ramach wystawy zostanie pokazany pierwszy w Polsce film wolumetryczny. Jest to nowa forma rzeczywistości wirtualnej polegająca na  wytworzeniu hologramów aktorów, którzy mogą być umieszczeni zarówno w przestrzeni rzeczywistej jak i wirtualnej. Wernisaż odbędzie się w formie on-line na kanale społecznościowym instytucji, ale instalacja umiejscowiona na Bulwarze Sztuki CSW będzie tego dnia dostępna dla zwiedzających.

 

Jeszcze dziś (6 listopada) na stronie toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej można zamówić i osobiście odebrać książki. Biblioteka Główna Książnicy przy ulicy Słowackiego 8, filia przy ulicy Lelewela 3 oraz Mediateka przy ulicy Raszei 1 będą czynne aż do godziny 21. Osoby, które nie są użytkownikami wyżej wymienionych bibliotek mogą w nich wypożyczać książki, o ile się do nich zapiszą (procedura zapisu trwa 2 minuty).

 

Zaprezentowane propozycje ze względu na wprowadzone obostrzenia będą dostępne wyłącznie dziś.

 

Książnica Kopernikańska w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

5 listopada 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 listopada 2020 r.