Aktualności

Uroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Uroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Stulecie urodzin matki księdza Jerzego (zdjęcia)

Skromna kobieta w chustce na głowie, z zastygłym wyrazem bólu na pooranej zmarszczkami twarzy – Marianna Popiełuszko, matka błogosławionego księdza Jerzego, honorowa obywatelka naszego województwa. Taką zapamiętał ją świat. 7 listopada skończyłaby 100 lat. W sobotę w Górsku odbyła się uroczysta msza święta z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i radnego województwa Przemysława Przybylskiego.

 

Była rolniczką, matką pięciorga dzieci, gorliwą katoliczką, patriotką. Publicznie przebaczyła oprawcom syna. „Darem Bożym jest życie, ale i śmierć na tej ziemi”, powiedziała podczas spotkania z marszałkiem Piotrem Całbeckim, kiedy w 2013 roku przyjechała do Torunia na uroczystą sesję sejmiku województwa, podczas której przyjęła tytuł honorowej obywatelki naszego regionu. Zmarła kilka miesięcy później, w wieku 93 lat.

 

Sobotnia (7 listopada) uroczysta msza w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku, w bogatej oprawie muzycznej, transmitowana była online. Oprawę artystyczną wydarzenia przygotowała Filharmonia Pomorska. W programie m.in. utwory Haendla, Francka, Schuberta, Giulio Cacciniego i Michała Lorenza. Wystąpili Paderewski Kwartet, Katarzyna Jaracz (sopran), Krzysztof Zimny (tenor), Mirosław Kulczyński (obój), Rafał Tworek (organy) i Maciej Puto (słowo).

 

Fragmenty wydarzenia w Górsku zostały pokazane w sobotę w wejściach na żywo w głównym wydaniu Zbliżeń, magazynu informacyjnego TVP Bydgoszcz. W tym samym paśmie w niedzielę (8 listopada) emitowany był krótki materiał dokumentalny o pani Mariannie. 

 

Krótki materiał filmowy o bohaterce

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

6 listopada 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 listopada 2020 r.

 

Uroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczysta msza w Górsku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP