Aktualności

fot. Andrzej Goiński

Kultura na weekend: premiery, koncerty, festyn

Kulturowym wydarzeniem weekendu będą koncerty Rafała Blechacza w Nakle nad Notecią i Bydgoszczy. Zapraszamy także na ostatnie spektakle bieżącego sezonu w Operze Nova, dwie premiery w toruńskich teatrach, , festyn folklorystyczny w muzeum we Włocławku oraz imprezy z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Cztery przedstawienia „Księżniczki czardasza” Emmericha Kalamana będą ostatnimi w bieżącym sezonie artystycznym Opery Nova. To arcydzieło operetki powstawało w przededniu I wojny światowej. Libretto oddaje prawdę o zmieniającym się świecie: przemianach w obyczajowości, rozpadzie starych struktur społecznych. Realizacja Opery Nova sytuuje akcję sceniczną w Polsce międzywojennej. Spektakl reżyseruje Wojciech Adamczyk. Inscenizacje od piątku do poniedziałku (19 – 22 czerwca) o godzinie 19. Więcej na stronie opery: www.opera.bydgoszcz.pl.
W Teatrze im. Wilama Horzycy siódma premiera sezonu – „Noc w Kosmosie” Michała Chludzińskiego i Łukasza Czuja, w reżyserii Łukasza Czuja. Spektakl jest próba przeniesienia się do czasów PRL-u. W Toruniu symbolem tego okresu był  orbisowski Hotel Kosmos. W tej muzycznej opowieści zamienia się on w wehikuł czasu, za pomocą którego jego dawni pracownicy i bywalcy restauracji zabiorą widzów w podróż do świata wspomnień przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Spektakl będzie grany z muzyką na żywo. Premiera w niedzielę (21 czerwca 2015 r.) o godzinie 19 na Dużej Scenie. Więcej na stronie teatru: www.teatr.torun.pl.
W Baju Pomorskim w Toruniu spektakl „Ślub” według Gombrowicza, wieńczący obchody 70. rocznicy powstania jedynej w regionie sceny teatru lalek. Obok bohaterów znanych z dramatu w spektaklu pojawi się postać dodatkowa – Artysta, czyli sam Gombrowicz. Wszystkie wydarzenia rozgrywają się w jego głowie, a miejscem akcji jest pracownia, w której zajmuje się tworzeniem lalek, rzeźb, obrazów i przygotowaniem widowisk. W historii teatru będzie to pierwsza próba wystawienia „Ślubu” z wykorzystanie technik lakowych. Początek w niedzielę (21 czerwca) o godzinie 16.30.
Na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce odbędzie się 21 czerwca (niedziela), w godzinach 15-18 pierwszy w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Wesele Boryny”. W programie wydarzenia, organizowanego przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, dawne pieśni i tańce łowieckie w wykonaniu zespołu ludowego „Koderki”, pokazy tradycyjnych prac rzemieślniczych, kiermasz sztuki ludowej, rękodzieła i swojskiego jadła. Więcej na stronie muzeum: www.muzeum.wloclawek.pl.
Pałacu Lubostroń w Lubostroniu zaprasza w niedzielę (21 czerwca) na organizowany z okazji Święta Województwa XXI Konkurs Pojazdów Konnych. W programie imprezy odbywającej się na terenie zespołu pałacowo-parkowego dwie konkurencje: pokaz i powożenia. Początek o godzinie 11. Więcej na stronie Pałacu Lubostroń: www.palac-lubostron.pl.
W ramach Święta Województwa odbywają się także Dni Rypina, organizowane z okazji 950-lecia miasta. W programie imprezy trwającej od piątku do środy (19-24 czerwca) między innymi zawody wędkarskie, turniej bowlingowy, półmaraton rypiński, turniej piłki nożnej amatorów oraz sobotnie koncerty Kamila Bednarka i zespołów Piękni i Młodzi oraz Farben Lehre. Więcej tutaj. W weekend (20-21 czerwca) z okazji Święta Województwa odbywa się także Święto Chleba i Soli, o którym piszemy tutaj.
Opera Nova w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa.
Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

18 czerwca 2015 r.