Aktualności

Nagrodziliśmy gimnazjalne projekty edukacyjne

Nagrodziliśmy gimnazjalne projekty edukacyjne

Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Radziejowie zwyciężyli w piątej edycji, organizowanego przez Urząd Marszałkowski, Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się dziś (17 czerwca) w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

 
Coroczny konkurs skierowany jest do uczniów klas gimnazjalnych z naszego regionu i nawiązuje do historii, etnografii, przyrody, krajoznawstwa, kultury oraz innych zagadnień związanych z edukacją regionalną. Prezentacje konkursowe były wykonywane w postaci filmu, komiksu, puzzli, albumu, wywiadu czy pokazu multimedialnego.
 
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zorganizował przedsięwzięcie, by zachęcić uczniów do zapoznania się z tematyką związaną z naszym regionem oraz promować dobre praktyki w zakresie kształtowania tożsamości regionalnej. Festiwal jest realizowany poprzez projekty edukacyjne czyli metodę nauczania, która kształtuje wiele umiejętności oraz łączy wiedzę z różnych przedmiotów. Jej istotą jest samodzielna praca uczniów służąca realizacji określonego zadania.
 
Na V edycję Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych wpłynęły projekty o bardzo zróżnicowanym charakterze. Prace konkursowe przysłało 26 zespołów z 25 placówek. W projektach zgłoszonych do festiwalu wzięło udział 244 uczniów pod kierunkiem 53 nauczycieli.
 
Prace nagrodzone:
  • I miejsce: Publiczne Gimnazjum nr 1 w Radziejowie,  tytuł projektu: „Żołnierze Wyklęci: Historia o nich głucho milczała…”,
  • II miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny, Gimnazjum w Bądkowie, tytuł projektu: „Pamięć o naszych przodkach zapisano w księgach parafialnych-My tylko pomagamy ją odczytać”,
  • III miejsce: Zespół Szkół, Gimnazjum w Ostromecku, tytuł projektu: „Marian Rejewski-Kopernik Bydgoszczy”.

Prace wyróżnione:

  • I wyróżnienie: Zespół Szkół nr 6, Gimnazjum Specjalne nr 19 w Toruniu, tytuł projektu: „Obrzędy i Zwyczaje w Polskiej Tradycji. Rok Oskara Kolberga”,
  • II wyróżnienie: Zespół Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej, tytuł projektu: „Zapomniane grodzisko w Gzinie”,
  • III wyróżnienie: Gimnazjum nr 1 w Łasinie, tytuł projektu: „Święci, błogosławieni, słudzy Boży rejonu toruńskiego”,
  • IV wyróżnienie: Gimnazjum nr 1 w Barcinie, tytuł projektu: „Śladami przydrożnych krzyży i kapliczek”.
Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych projektów tutaj
Opisy projektów tutaj

Laureatów festiwalu wyłoniła kapituła, złożona z przedstawicieli Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Centrum Kształcenia Ustawicznego-Toruńskiego, Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku.

 
Konkurs jest realizowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w ramach projektu „Edukacja regionalna drogą do umocnienia tożsamości regionalnej i marki województwa kujawsko-pomorskiego – II edycja na lata 2013-2015”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.
O ubiegłorocznej edycji tutaj.
 
 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

17 czerwca 2014 r.