Aktualności

Kultura na weekend

Kultura na weekend: festiwale, koncerty, premiera

W Kujawsko-Pomorskiem trwa sezon festiwalowy. XXII Bydgoski Festiwal Operowy, Probaltica oraz Nowa Muzyka to trzy najbardziej naszym zdaniem interesujące wydarzenia tego typu. Inne ważne imprezy kulturalne to premiera w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu, ostatni koncert w ramach projektu „Region Chopina” oraz koncerty w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym.

 

III Festiwal Muzyki Współczesnej Nowa Muzyka 2015 (8-10 maja) to zorganizowana przez Filharmonię  Pomorską i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy impreza przedstawiająca niektóre nowe trendy w świecie muzyki. W piątek w budynku MCK-u koncert „Perkusja, elektronika, multimedia”. W programie utwory między innymi Karlheinza Stockhausena i Bogusława Schaeffera. W sobotę w Filharmonii Pomorskiej koncert „Orkiestrowo i kameralnie”. Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Marcina Tarnawskiego zaprezentuje kompozycje twórców  z naszego regionu – Bohdana Riemera, Magdaleny Cynk, Michała Dobrzyńskiego, Marcina Gumieli, Łukasza Godyla, Aleksandry Brejzy, Marcina Kopczyńskiego i Sławomira Opalińskiego. Początek obu koncertów o godzinie 19. W ostatnim dniu festiwalowym w Pałacu w Ostromecku zespół Nova Quartet wykona muzykę autorstwa Marcina Gumieli do wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Początek o godzenie 12. Więcej informacji tutaj.

 

W niedzielę szósta premiera sezonu w Teatrze im. Wilama Horzycy – „Kwartet” Ronalda Harwooda w reżyserii Edwarda Wojtaszka. W sztuce znanego brytyjskiego dramaturga i scenarzysty czwórka emerytowanych solistów operowych przygotowuje się do występu dla pensjonariuszy luksusowego domu spokojnej starości. Ostatni wspólny koncert staje się dla śpiewaków pretekstem zarówno do wspominania lat świetności i poplątanego życia osobistego, jak i ukazania życia artystów, pełnego sukcesów w blaskach fleszy i  porażek w gorzkiej samotności. W rolach głównych Ewa Pietras, Jolanta Teska, Jarosław Felczykowski i Michał Marek Ubysz.  Premiera odbędzie się na 10 maja 2015 r. na Dużej Scenie, początek o godzinie 19. Więcej informacji na stroni teatru www.teatr.torun.pl.

 

Ostatni koncert w ramach projektu „Region Chopina” odbędzie się w niedzielę o godzinie 17 w Sypniewie w powiecie sępoleńskim Utwory bohatera cyklu zagra Ivan Shemchuk – pianista młodego pokolenia, student Bydgoskiej Akademii Muzycznej, który przygotowuje się do Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku. Więcej informacji o projekcie tutaj.

 

W Operze Nova trwa Bydgoski Festiwal Operowy. Ostatnie dwa dni (9-10 maja) to występ Teatru Baletowego Suzhou z Chin z baletem „Carmen” do muzyki Bizeta i Rodiona Sczczedrina. O festiwalu piszemy tutaj. Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny na weekend przygotował dwa koncerty, o których można przeczytać tutaj. W ramach festiwalu Probaltica w sobotę w toruńskim Ratuszu Staromiejskim koncert z okazji 250 rocznicy urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego. Utwory polskiego kompozytora zagra klawesynistka Elżbieta Stefańska wraz z zespołem. Początek o godzinie 18. W niedzielę, także w Ratuszu Staromiejskim, duńska orkiestra smyczkowa młodych wirtuozów Zapolski Strygerne zagra utwory Heandla, Czajkowskiego i Carla Nielsena. Początek o godzinie 12. O festiwalu więcej pisaliśmy tutaj.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Filharmonia Pomorska, Opera Nova i Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

7 maja 2015