Aktualności

Rodzina w czasach online

Rodzina w czasach online

Czy internet jest szansą, czy też  może zagrożeniem dla rodzin zastanawiają się dziś (6 maja) w Bydgoszczy uczestnicy międzynarodowej konferencji poświęconej etyce w mediach, zorganizowanej przez watykańską fundację Centrum Studiów Ratzingera. Samorząd województwa reprezentuje wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Spotkanie zorganizowano we współpracy m. in. z Papieską Radą ds. Środków Społecznego Przekazu, Diecezją Bydgoską oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko – Pomorskiego. W siódmej już konferencji z tego cyklu udział wzięli m. in. sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Giuseppe Scotti i dyrektor Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie ks. Lech Rymkiewicz, a także przedstawiciele lokalnych i krajowych środowisk akademickich oraz dziennikarze.

 

Zabierając głos podczas otwarcia konferencji wicemarszałek Zbigniew Ostrowski nawiązał do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: – Dziś media, a szczególnie internet, który dla najmłodszych stał się podstawowym narzędziem w relacjach z otoczeniem, mogą ułatwiać kontakty, ale mogą też być przeszkodą w porozumiewaniu się zarówno w rodzinie, jak i poza nią. Mogą utrudnić porozumiewanie się jeżeli, zawłaszczając całą przestrzeń, sprawiają, że w rodzinie nikt nie słucha się wzajemnie. Bo zarówno w mediach, jak i w rodzinie ważna jest wola porozumiewania się, a więc także wzajemnego słuchania.  

 

Program na portalu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego tutaj

 

Gabinet Marszałka

 

6 maja 2015 r.