Aktualności

„Hrabina Marica” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak
„Hrabina Marica” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak

Kultura na weekend

Koncerty w Filharmonii Pomorskiej i toruńskim Dworze Artusa, inscenizacja operetki Kálmána „Hrabina Marica” w Operze Nova oraz korowód grup zapustnych we Włocławku to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Dziś (5 lutego) w Filharmonii Pomorskiej koncert „Śródziemnomorski czar”. W programie uwertura do opery „Moc przeznaczenia” Verdiego, Koncert fortepianowy G-dur Ravela, Intermezzo z zarzueli „La boda de Luis Alonso” Geronimo Gimeneza i „Pinie rzymskie” Ottorino Respighiego. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Mariusza Smolija, partie fortepianu wykona Antonio Di Cristofano. O lutowych koncertach w filharmonii piszemy tutaj.

 

W Operze Nova wczoraj (4 lutego) odbyło się osiemdziesiąte przedstawienie „Hrabiny Marica” Kálmána. Od premiery, która w 2003 r. inaugurowała X Bydgoski Festiwal Operowy, spektakl w reżyserii Laco Adamika i pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa obejrzało dotychczas 56,5 tysiąca widzów. „Hrabinę Maricę” opera wystawi także w dziś i wi niedzielę (5 i 7 lutego). Więcej.

 

Toruński Dwór Artusa zaprasza w sobotę (6 lutego) na Koncert Wiedeński. Soliści Katarzyna Staroń, Jędrzej Tomczyk, Emilia Zawisza i Andrzej Julik zaprezentują najsłynniejsze utwory Johanna Straussa – walce, polki i arie z operetek, m.in. z „Zemsty nietoperza”, „Barona cygańskiego”, „Wesołej wdówki”, „Księżniczki czardasza” oraz „Krainy uśmiechu”. Więcej.

 

Już po raz dwudziesty siódmy ulicami Włocławka przejdzie barwny korowód grup zapustnych, który w tradycyjny sposób akcentuje kończący się karnawał. Przebierańcy wyruszą w niedzielę (7 lutego) o godzinie 12 sprzed Muzeum Etnograficznego przy włocławskich bulwarach. W tegorocznym korowodzie obok grup zapustnych znanych z poprzednich imprez – Kaniewo, Lubanie, Lubraniec, Olganowo, Świętosław, Waganiec w powiecie włocławskim – po raz pierwszy zaprezentują się przebierańcy z Toporzyszczewa w gminie Bądkowo. Więcej.

 

Filharmonia Pomorska, Opera Nova i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 lutego 2016 r.