Aktualności

W piątek w Toruniu wystąpi Ray Wilson, fot. materiały promocyjne
W piątek w Toruniu wystąpi Ray Wilson, fot. materiały promocyjne

Koncerty, sztuka w przestrzeni miasta, niedziela z kustoszem

Letnie koncerty w Toruniu i Bydgoszczy, festiwal sztuki współczesnej w przestrzeni toruńskiej starówki, wystawa w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz pochód borowiaków to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

W piątek (8 lipca) w Toruniu rozpoczyna się kolejna edycja letniego cyklu „Koncerty pod gwiazdami”. Podczas koncertu inauguracyjnego w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego wystąpi Ray Wilson, ostatni wokalista słynnego brytyjskiego zespołu Genesis. Artysta zaprezentuje najsłynniejsze utwory grupy (między innymi „Follow you follow me”, „Congo”, „Mama”, „Land of Confusion”), a także swoje solowe dokonania. Więcej o koncercie.

 

W Bydgoszczy letnie spotkania z muzyką odbywają się między innymi w ramach cyklu „Rzeka muzyki”. W każdą lipcową i sierpniową niedzielę w amfiteatrze Opery Nova wystąpią artyści wykonujący muzykę klasyczną, jazzową, operetkową i klezmerską. Podczas najbliższego koncertu (10 lipca) zaprezentuje się Romuald Szałek wraz z zespołem. Artysta jest wirtuozem fletu podłużnego, jego specjalnością jest gra na dwóch fletach z jednoczesną wokalizą. Więcej o cyklu.

 

W przestrzeni Torunia pomiędzy fontanną Cosmopolis a Skwerem Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej swoje miejsce znalazły instalacje artystyczne, między innymi przestrzenna tablica do gry w koszykówkę, rzeźbiarskie mobile, rafa koralowa, huby. Niecodzienny wystrój tego miejsca to część Festiwalu Wizje, który jest próbą przybliżenia sztuki współczesnej szerokiej liczbie mieszkańców i turystów. Dziesięć instalacji można oglądać do niedzieli (10 lipca). Więcej na stronie organizatora, Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza na „Niedzielę z kustoszem”. Spotkanie odbędzie się podczas wystawy czasowej „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi” poświęconej zagadnieniom dotyczącym dbałości o czystość i zdrowie w okresie od końca XIX do połowy XX wieku. Autorka wystawy – Dorota Kalinowska – opowie o warunkach sanitarnych, w jakich żyli mieszkańcy wsi minionych czasów oraz o skutkach zaniedbywania higieny. Będzie można też dowiedzieć się, w jaki sposób radzono sobie z brudem przy pomocy naturalnych metod, np. piorąc w ługu. Więcej na stronie muzeum, instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W sobotnie (9 lipca) południe ulicami Tucholi przemaszeruje V Historyczny Pochód Borowiaków, rozpoczynający tegoroczne obchody Dni Borów Tucholskich. Pochód około 400 wolontariuszy przebranych w stroje z różnych epok, obrazujących postaci i wydarzenia dotyczące historii regionu, będzie niejako żywą lekcją historii. Bezpośrednio po pochodzie rozpocznie się Dzień Folkloru Borowiackiego, który będzie niezwykła okazją do spotkania z ciągle żywą kulturą borowiacka. Podczas imprezy będzie można zakupić wyroby rękodzieła i sztuki ludowej, a także spróbować tradycyjnych lokalnych smakołyków. Więcej informacji i plakat wydarzenia na stronie Powiatu Tucholskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 lipca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 lipca 2016 r.