Aktualności

„Bramy raju” w Teatrze Horzycy, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.pl
„Bramy raju” w Teatrze Horzycy, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.pl

Kultura na weekend

W sobotę (23 kwietnia) rozpoczyna się XXIII Bydgoski Festiwal Operowy. Na początek premiera „Don Carlosa” Verdiego w wykonaniu zespołu Opery Nova. W najbliższy weekend polecamy także wystawę w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, spektakle w Teatrze im. Wilama Horzycy oraz koncerty w Filharmonii Pomorskiej i Pałacu Lubostroń.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza w weekend w piątek (22 kwietnia) na wernisaż wystawy „Początki. Stąd wyszliśmy – Grupa Kujawska 1952–1976”, na której znajdą się dzieła włocławskich artystów, współtworzących w czasach PRL-u artystyczny klimat stolicy Kujaw. Będzie można zobaczyć między innymi prace malarskie, grafikę, rzeźbę, a przede wszystkim ceramikę. Więcej na stronie muzeum.

 

Na obie sceny Teatru Horzycy w najbliższy weekend powrócą dwa spektakle: „Kwartet” Ronalda Harwooda oraz „Bramy raju” Jerzego Andrzejewskiego. Od czwartku do niedzieli (21-24 kwietnia) Ewa Pietras, Jolanta Teska, Jarosław Felczykowski i Michał Marek Ubysz ponownie zagrają emerytowanych śpiewaków, którzy po raz ostatni razem wykonają słynny kwartet z „Rigoletta” Verdiego. „Bramy raju”, czyli historię o niespełnionych miłościach z tłem krucjaty dziecięcej do Ziemi Świętej z 1212 roku, widzowie teatru zobaczą w sobotę (23 kwietnia) na Scenie na Zapleczu. Więcej na stronie teatru.

 

W Filharmonii Pomorskiej w piątek (22 kwietnia) w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcją Kaia Bumanna zabrzmią: VII symfonia Beethovena, suita z opery „Kawaler srebrnej róży” Straussa i „Bolero” Ravela. Przed koncertem (godzina 18) w sali kameralnej odbędzie się spotkanie z dyrygentem. Więcej na stronie filharmonii.

 

Pałac Lubostroń zaprasza w niedzielę na 206. Koncert Pałacowy. W programie recital fortepianowy Wiesławy Ronowskiej (zabrzmią „Obrazki z wystawy” Musorgskiego i „Błękitna rapsodia” Gershwina w opracowaniu na fortepian solo), otwarcie wystawy malarskiej Macieja Jelińskiego „Kosmos i kropka” oraz pokaz multimedialny Marka Nikodema „Barwy kosmosu”. Więcej na stronie pałacu.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Teatr im. Wilama Horzycy, Filharmonia Pomorska i Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 kwietnia 2016 r.