Aktualności

Jerzy Maksymiuk, fot. Piotr Ulanowski
Jerzy Maksymiuk, fot. Piotr Ulanowski

Kultura na weekend

W najbliższy weekend początek dwóch ważnych wydarzeń kulturalnych Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego i Festynu Archeologicznego w Biskupinie. Rusza też program Europejskich Dni Dziedzictwa. Zapraszamy również na otwarcie wystaw, koncerty i spektakle.

 

Bydgoski Festiwal Muzyczny zainauguruje symfonia „Polonia” Paderewskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod batutą maestro Jerzego Maksymiuka. Początek o godzinie 19. Godzinę wcześniej na balkonie FP zabrzmią fanfary wieszczące rozpoczęcie tego niezwykłego muzycznego wydarzenia. Zgromadzeni goście usłyszą fragmenty utworów Rossiniego, Clarke’a, Moureta, Stanleaya,  Händela, Bizeta, Charpentiera, Pachelbela, Suppégo, Chopina. Pełen program tegorocznego BFM.

 

Dziś (10 września) otwarcie dwóch wystaw w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka. Pierwsza z nich jest prezentacją prac czterech irańskich ilustratorek młodego pokolenia Narges Asadzade, Zahra Asgari, Nasibeh Dolatkhah i Tayyebeh Anjedani, które specjalnie z myślą o Toruniu przygotowały prace inspirowane perskim poematem „Ptasia konferencja”. W drugiej ilustracje graficzne zaprezentuje Bułgar  Boris Stoilov. Prace artysty są wykonywane przy pomocy współczesnych narzędzi grafiki komputerowej. Zbiór prezentowany w galerii jest interpretacją popularnych bajek i baśni, między innymi „Kopciuszka”, „Kota w butach”, „Pinokia”.  Wspólny wernisaż obu wystaw z udziałem autorów prac rozpocznie się o godzinie 17. Ekspozycje będzie można oglądać do 10 października. W piątek (11 września) w galerii otwarcie wystawy podsumowującej tegoroczne ogólnopolskie plenerowe spotkania fotografików w Tatrach. Więcej na stronie galerii: www.galeriadziecka-eduart.pl.

 

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu dziś (10 września) otwarcie wystawy fotografii stypendysty marszałka województwa Macieja Kastnera „Ginące zawody województwa kujawsko-pomorskiego”. Artysta w swoich pracach wykorzystuje historyczne techniki fotograficzne (guma dwuchromianowa, carbo, olej, techniki żelazowe, mokra płyta). Podczas wernisażu (początek o godzinie 17.30) autor w formie krótkiego wykładu przedstawi ideę projektu. Wystawa dla zwiedzających będzie dostępna do końca września. Więcej na stronie ośrodka www.woak.torun.pl.

 

Otwarcie nowej wystawy także w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Prace zmarłego przed trzydziestu laty Franciszka Kwiatkowskiego, jednego z najciekawszych malarzy Włocławka można oglądać od piątku (11 września). Jego obrazy do dziś stanowią doskonałą dokumentację znikających z czasem zakątków, podwórek i kamienic stolicy Kujaw. Włocławskie muzeum w niedzielę (13 września) organizuje także ostatni w tym sezonie festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Święto kapusty w skansenie w Kłóbce”. W kłóbeckim dworze wystąpią regionalne zespoły wykonujące muzykę ludową. Więcej na stronie muzeum www.muzeum.wloclawek.pl

 

W niedzielę (13 września) koncerty w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni oraz Pałacu Lubostroń w Lubostroniu. W szafarskim dworku Beata Godyla (skrzypce) i Natalia Mróz (fortepian) wykonają dzieła twórców epoki romantyzmu. Początek o godzinie 17. W Pałacu Lubostroń 191. koncert pałacowy. W programie utwory Bacha, Ravela, Manuela de Falli i Carlo Sanpietro w wykonaniu Marii Lewandowskiej (harfa) i Jadwigi Stanek (altówka). Początek także o 17.

 

Teatr Wilama Horzycy zaprasza na weekend (12 i 13 września) na dwa przedstawienia „Bóg mordu” oraz „Między nami”. W Operze Nova w niedzielę (13 września, początek o 19) inscenizacja „Księżniczki czardasza”.

 

Filharmonia Pomorska, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Pałac Lubostroń, Teatr im. Wilama Horzycy i Opera Nova są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 września 2015 r.